Infrangere acasa pentru BCM Danzio Timisoara

De M. Hoster
BCM Danzio Timişoara a pierdut din nou
BCM Danzio Timişoara a suferit o a doua înfrângere consecutivă, de această dată pe teren propriu, la sala Constantin Jude. Învingătoare în meciul de miercuri seara a fost CSB Teleorman Alexandria, scorul final fiind 78 – 74 pentru oaspete.

Partida a contat pentru o etapă intermediară în prima ligă de baschet feminin. Baschetbalistele timişorene aveau nevoie de un succes în vederea asigurării unui loc mai bun în clasament, dar mai ales pentru a nu pierde puncte pe teren propriu. Oaspetele a condus însă constant, diferenţa a crescut pe tabelă ajungând la prima pauză la şase puncte: 20 – 26. În repriza a doua gazdele au recuperat din diferenţă, s-a ajuns la trei puncte diferenţă, dar ulterior jucătoarele din Alexandria au trecut din nou la conducerea jocului majrând diferenţa până la 38 – 46 la pauza mare.

Sfertul trei avea să animeze publicul, dar numai pe final. Avantajul celor din Teleorman a luat proporţii, surpriză fiind revenirea extraordinară a fetelor de la Danzio. Acestea au reuşit să treacă la conducere, 61 – 60, dar norocul a fost de partea oaspetelor. Mai precis, un coş cu fault a dus scorul la 62 – 64.

Ultimul sfert a fost cel care a meritat văzut. Cele două echipe au fost pe rând la conducere pe tabelă, la unu două puncte, dar jucătoarele de la CSBT s-au dovedit mai lucide şi s-au impus cu 78 – 74.

Tiffany Brown a înscris cele mai multe puncte, 23, pentru gazde. Au urma Adina Stoedin, cu 18 şi Maric, cu 11.