Infrangere cu CET Govora

ORADEA - Fără cele două americance, Waters şi Stephens, la care s-a renunţat, CSM Universitatea nu a reuşit să le ţină piept celor de la CET Govora decât în primele 10 minute, încheiate la egalitate, scor 16-16.

Au urmat alte zece minute la fel de disputate, la capătul cărora orădencele s-au văzut conduse cu nouă puncte, scor 27-36. Nu atât diferenţa era îngrijorătoare, cât faptul că Grigoraş şi Singur acumulaseră deja câte patru greşeli personale.
După pauză, meciul a fost dominat de oaspete. Pe finalul jocului, orădencele mai au o tresărire de orgoliu, însă reuşitele de trei puncte ale lui Moiseev sau Singur nu fac altceva decât să mai înmoaie puţin din amarul înfrângerii. Jocul orădencelor în ofensivă s-a bazat în această partidă doar pe aportul americancei Hughes, care a şi marcat aproape jumătate din punctele lor. Fără a fi însă ajutată, jucătoarea de culoare nu poate trage după ea o echipă întreagă. CSM U Oradea înregistrează astfel a patra înfrângere a sezonului şi coboară pe locul nouă.
Arena „Antonio Alexe”. Spectatori: aproximativ 200.
CSM U Oradea – CET Govora 65-75 (16-16, 11-20, 13-17, 25-22)
CSM U: Gavra 2, Nagy, Grigoraş 9, Moiseev 6 (1×3), Hughes 34 (1), Stoedin, Ordean 5, Singur 8 (1), Ulică, Oros, Sabău. Antrenori: Adriana Niculescu, Ioana Croitoru
CET: Bagiu 6 (1), Voinea 9 (1), Mesaroş 12, Duma 5, Deaconu 29 (2), Bocoş 3, Ungureanu 11. Antrenor: Mihai Toma.