Înfrângere onorabilă la Kragujevac

CSM Digi Oradea a început curajos confruntarea din deplasare cu Radnicki Kragujevac, deținătoarea trofeului Euro Cup. În sfertul al doilea, bihorenii au condus la un moment dat cu 3-1, însă până la pauza mare gazdele au reușit să revină și să egaleze (3-3).

Vicecampioana Serbiei s-a distanțat la două goluri (5-3), după care Georgescu și Chioveanu au restabilit echilibrul (5-5).

După trei sferturi încheiate la egalitate, orădenii au pierdut teren în ultima parte și sârbii s-au impus cu 8-6 (1-1, 2-2, 2-2, 3-1).

Golurile au fost marcate de Zlokovic 3, Basara 1, Filipovic 1, Markovic 1, Vuksanovic 1, Ciric 1, în timp ce pentru campioana României au punctat Ramiro Georgescu 3, Mihnea Chioveanu 2, Alex Popoviciu 1.

A fost a patra înfrângere a bihorenilor în Liga Campionilor. Următorul joc, CSM Digi Oradea – Galatasaray Istanbul, este programat în 29 ianuarie în Bazinul Olimpic „Ioan Alexandrescu”.