Infranţi de veteranul Toacsen

TARGU JIU - CSM D&C a terminat turul cu o înfrângere la Târgu Jiu, pe terenul Pandurilor, una din contracandidatele directe la retrogradarea în Divizia A.

Din nefericire, handbaliştii orădeni nu au reuşit să obţină un rezultat favorabil în acest meci deosebit de important, care ar fi putut salva un întreg tur de campionat. Eşecul de la Târgu Jiu se datorează în mare măsură prestaţiei portarului echipei gazdă, Sorin Toacsen, care şi-a închis realmente poarta în ultimul sfert de oră al partidei.
Meciul a început sub semnul echilibrului. CSM D&C a condus cu 2-0 în debut, dar gazdele au marcat de patru ori, scor 4-2. S-a mers apoi „cap la cap”, scoruri 5-3 (’16), 8-7 (’21). Pandurii au înscris apoi trei goluri consecutive, scor 11-7, păstrându-şi avantajul de patru goluri până la pauză, scor 13-9.
Orădenii au început o cursă de urmărire în mitanul secund, aşa cum s-a mai întâmplat în jocurile cu Poli Izometal şi HC Minaur Baia Mare. CSM D&C a recuperat pas cu pas terenul pierdut, reuşind să egalaze scorul pe tabela de marcaj, scor 16-16 (’43).

Final de coşmar

Ceea ce a urmat a fost un adevărat coşmar pentru jucătorii noştri. Ei nu au izbutit să mai înscrie decât numai două goluri în ultimele 17 (!) minute de joc, încasând în schimb nu mai puţin de nouă. Gazdele au avut în portarul veteran Sorin Toacsen un adevărat înger păzitor, care a făcut adevărate minuni în poarta sa, salvându-şi echipa în numeroase situaţii. Toacsen, care se apropie de 40 ani, a făcut un meci mare şi în etapa precedentă, în deplasarea cu Uztel Ploieşti, unde a reuşit să apere şapte lovituri de la 7 metri. Pandurii au câştigat astfel la un scor prea sever faţă de desfăşurarea partidei, scor 25-18, victoria lor datorându-se în bună parte lui Sorin Toacsen. Goal-keeper-ul aflat la cea de-a doua tinereţe este totodată antrenorul echipei, dar şi antrenor cu portarii la reprezentativa României.

Pandurii Târgu Jiu – CSM D&C 25-18 (13-9)
Pandurii: Rădulescu, Toacsen, Iordan – portari; Ghire 1, Truică 3, Preda 6, Apolzan 2, Mazilu 7, Enache 2, Andrjasievic 2, Costea 2, Mihuţ, Cristescu. Antrenor: Sorin Toacsen
CSM D&C: Borodi, Leu, Dojcinovic – portari; Simeria 3, Liberţ 4, Albu 2, Nedelcu 1, Alexandru, Mateaş 1, Cârstoaia 1, Steriu 2, Taşcă 3, Câtu 1. Antrenor: Adrian Rus
Arbitri: Doru Manea, Radu Iliescu (ambii din Bucureşti)
Lovituri de la 7 m: 3-2. Transformate: 2-1
Eliminări de 2′: 5-8