Înfrânţi pentru a zecea oară

4Comentarii
Minunea nu s-a produs nici în deplasarea de la Mediaş, unde CS Oşorhei a pierdut din nou, de data asta cu 2-5 (1-4). Bihorenii au avut o misiune dificilă pe terenul echipei care a mizat şi pe câţiva jucători de la formaţia de Liga 1, având în vedere pauza de campionat.

Degeaba au început bine oaspeţii, care au şi înscris prin Valentin Petricău în minutul 5 (0-1), cu un şut de la 20 de metri, pentru că medieşenii au preluat frâiele jocului şi în decurs de doar 8 minute au marcat de trei ori prin Sabin Lupu 15, 19 şi Alexandru Buziuc 23, din penalty, (3-1). Au profitat din plin de greşelile individuale comise de C. Chiş sau V. Petricău. Tot Buziuc a marcat pentru 4-1 în minutul 34.

La fel ca în prima parte, CSO a controlat primele minute ale părţii a doua, când Boka a trimis un şut centrare în faţa porţii şi un fundaş a deviat mingea în propria poartă în minutul 53 (4-2). Cu cinci minute înainte de final, gazdele au primit uşor un penalty şi Buziuc a marcat pentru 5-2.

„Am jucat bine însă am făcut greşeli individuale nepermise nu la juniori, ci nepemise la începători. Efectiv le-am dat mingea să ne dea gol. Asta ne-a costat enorm. Penalty-ul al doilea nu a mai contat deşi am văzut cu toţii o luptă corectă pentru minge”, a declarat Gheorghe Silaghi.

Din păcate, CSO a mai pierdut un jucător, Şumălan fiind înlocuit în minutul 25 după ce a suferit o accidentare la genunchi.

Pentru CS Oşorhei au evoluat: Higyed – Chiş Coriolan (30 G. Cornea), Gal, Şumălan (25 R. Pop), Lorincz – Haş (60 Remeş), V. Petricău, Chiş Toie, Sg. Ban – Ov. Popa (80 Groza), Boka.