Învinși dramatic în ultimele secunde

De Gavril Nutiu
CSM CSU Oradea a pierdut la limită, scor 82-83, meciul din deplasare cu U BT Cluj-Napoca.

Baschetbaliştii orădeni au fost învinşi de către marea rivală, U BT Cluj-Napoca, într-un mod frustrant, când mai erau doar două secunde de joc. Echipa clujeană s-a impus din nou în faţa noastră (oare pentru a câtea oară?), în final de meci, după ce formaţia orădeană părea că are victoria în mână.

Meciul de la Cluj-Napoca a avut o desfăşurare oarecum ciudată. Clujenii au dominat primele trei sferturi ale întâlnirii, pe fondul unui joc slab în apărare al oaspetţilor. U BT s-a desprins pe tabela de marcaj, avand avantaj de 17 puncte n sfertul trei, scoruri 63-46 (’24), 68-52 (’27) şi se părea că nu va mai avea probleme. Nu a fost însă aşa, pentru că echipa noastră a avut o tresărire de orgoliu în sfertul patru. Practicând o defensivă mult îmbunătăţită, mai exactă şi mai agresivă, aşa cum ar fi trebuit de altfel să o facă pe tot parcursul partidei, orădenii au avut o revenire spectaculoasă, reuşind sa egaleze, scoruri 79-79 (’39), 81-81 (’40).

Final de coşmar

Soarta meciului s-a decis în ultimele 20 de secunde. Oaspeţii au beneficiat de două lovituri libere, pe care Milosevic (care a făcut însă un meci foarte bun, fiind coşgheterul orădenilor), le-a împărţit. Scorul era 81-82, când mai erau 11 secunde de joc, iar clujenii etau obligaţi să înscrie. Au izbutit acest lucru, din păcate, prin Watson, care n-a putut fi oprit de jucătorii noştri, iar gazdele s-au impus într-un final de coşmar pentru noi, scor 83-82.

CSM CSU s-a confruntat din nou, la fel ca în înfrângerile cu BC CSU Sibiu şi Phoenix Galaţi, cu „blestemul” loviturilor libere ratate în momentele decisive, din ultimele secunde. Echipa orădeană a scăpat astfel „printre degete” victoria pe terenul marii sale rivale, dar băieţii lui Cristian Achim au jucat la adevărata lor valoare doar în secvenţa a patra a întâlnirii, rămânând datori în restul partidei, când gazdele au dominat cu destulă autoritate.

Etapa viitoare, CSM CSU Oradea va primi in propriul fief vizita formaţiei BC SCM Timişoara.

Antrenorul CSM CSU Oradea, Cristian Achim a afirmat după partida de la Cluj că l-a nemulţumit jocul din faza de apărare al jucătorilor săi. „Mărturisesc că nu am ştiut ce să le spun băieţilor în vestiar, la final. Nu am ştiut dacă să fiu supărat pentru faptul că în primele sferturi am fost inexis...

CASETA TEHNICA
BT Arena din Cluj-Napoca. Spectatori: 3.625
U BT Cluj-Napoca – CSM CSU Oradea 83-82 (27-25, 25-17, 18-16, 13-26)
U BT Cluj-Napoca: Kuti 3, Barro 8, Watson 22 (3×3), Kromah 18 (2), Sakic 11, Török 5 (1), Kalnicenco 2, Gray 3, Drungillas 11. Nu au jucat: Mureşan, Vida. Antrenor: Mihai Silvăşan. Asistenţi: Dorin Pintea, Branko Cuic
CSM CSU Oradea: Nicolescu 7 (1×3), Milosevic 21 (3), Pasalic 9 (2), Valeika 10, Trotter 14 (2), Ţîbîrnă 5 (1), Mandache, Gajovic 9 (3), Stamenkovic 7 (1). Nu au jucat: Gavrilă, Pop, Ionescu. Antrenor: Cristian Achim. Asistenţi: Milan Mitrovic, Marius Marinău
Arbitri: Alin Faur, Alexandru Olaru, Bedir Şefer