Irina Bara, dublă campioană naţională

ARAD - Desfăşurat la baza sportivă UTA, CN de tenis de câmp a consemnat rezultate foarte bune pentru sportivii bihoreni. Cea mai bună performanţă a fost realizată de Irina Bara (CS Iris Ştei), care a devenit dublă campioană naţională la categoria 14 ani fete, la simplu, respectiv dublu.

Deşi nu s-a aflat printre favoritele probei, fiind în vârstă de doar 13 ani, Irina a oferit o frumoasă surpriză. După trei victorii, ea a izbutit calificarea pe tabloul final de patru al categoriei, unde şi-a învins cele trei adevsrare într-o manieră entuziasmantă: 6-3, 6-3 cu Maria Panaite (Piteşti), 6-4, 7-5 cu Patricia Ţig (Galaţi) şi 6-4, 7-5 cu Cristina Nicolae (Craiova). Tenismana şteiană şi-a trecut în palmares şi titlul din proba de dublu, unde a făcut pereche cu Maria Bercaru (Bucureşti). În finală, cele două s-au impus cu scorul de 6-4, 0-6, 10-8, după un meci foarte echilibrat, în faţa perechii Simina Bodea (CS Voinţa), Claudia Enache (Bucureşti). Irina Bara este antrenată chiar de tatăl său, Călin Bara, directorul CS Iris Ştei. Irina a mai fost campioană naţională la 10 ani, respectiv vicecampioană la 12 ani. Merită remarcat şi rezultatul Siminei Bodea (CS Voinţa), finalistă la categoria 14 ani fete. Un alt rezultat foarte bun a fost obţinut de Victor Bodiuţ (CS Frontiera), situat pe locul III la categoria 14 ani băieţi. Dumitru Lele (CS Frontiera) s-a calificat printre primii 16 la aceeaşi categorie, iar Oana Manole (CS Voinţa) a câştigat turneul de consolare la 12 ani fete.