Irina Maria Bara a fost eliminată de la Australian Open

Amânate din cauza ploii torențiale căzute vineri la Melbourne, meciurile din turul doi al calificărilor pentru tabloul principal de simplu feminin la Australian Open au continuat sâmbătă dimineața.

Irina Maria Bara (22 de ani, locul 183 WTA) s-a duelat cu Bernarda Pera (SUA, 126 WTA, 23 de ani).

Șteianca a început bine și a câștigat primul set cu 6-2, dar americanca s-a revanșat și a egalat situația cu 6-2 în setul doi.

În decisiv, Bernarda a pornit ca din pușcă, s-a distanțat la 3-0, apoi Irina a început să-și câștige serviciul și s-a ajuns la 4-2 și 5-3. Bernarda și-a adjudecat setul cu 6-3 și meciul, calificându-se în turul III al calificărilor, ultimul pas spre tabloul principal. Partida a durat o oră și 47 de minute.

Irina și Bernarda s-au mai întâlnit anul trecut la Grand Slam-ul de la US Open, când americanca s-a impus tot în turul doi al calificărilor cu 6-3, 5-4. În primul tur al calificărilor, șteianca a învins-o pe Sesil Karatantcheva (28 de ani, Bulgaria, 184 WTA), scor 7-5, 3-6, 7-5.