Italia continua partidele slabe

“Eroul” finalei Campionatului Mondial, Marco Materazzi, a comis-o din nou, de aceasta data marcand in propria poarta in in finalul primei reprize a intalnirii cu Turcia de la Bergamo.

La Paris, Franta a castigat cu 1-0 duelul cu Grecia, intr-o confruntare a ultimelor doua campioane europene.

Antonio Di Natale a inscris pentru detinatoarea titlului mondial (39), la o gafa a a portarului Volkan, turcii egaland trei minute mai tarziu prin auto-golul lui Materazzi.

La Paris, in fata a 70.000 de spectatori, Franta a castigat la limita, 1-0, partida cu Grecia, campioana Europei en-titre scapand ieftin dupa multitudinea de ocazii a “cocosilor galici”. Henry a marcat in prima repriza al 39-lea sau gol la national, la final intregul stadion multumindu-le “albastrilor” pentru trofeele din 1998 si 2000.

La Basel, Elvetia a cedat la limita cu 1-2 in fata Braziliei, Luisao si Kaka marcand golurile sud-americanilor, pentru gazde punctand tot un brazilian, Maicon, care a reluat in propria poarta.

In alte partide internationale ale serii de miercuri s-au inregistrat urmatoarele rezultate:

Cehia-Danemarca 1-1
Serbia-Norvegia 1-1
Australia-Ghana 0-0
Georgia-Uruguay 2-0
Suedia-Cote d’Ivoire 0-1
Ungaria-Canada 1-0
Luxemburg-Togo 0-0
Austria-Trinidad&Tobago 4-1