Jaf la drumul mare

TIMISOARA – Baschetbaliştii de la Elba, privaţi de victorie! Gruparea bănăţeană a jucat sâmbătă la Piteşti, în derbiul pentru locul 3. „Ne-au furat din primul şi până în ultimul minut. A fost jaf la drumul mare. Bănică şi Ciulin sunt arbitrii de casă ai Piteştiului.

Unul dintre ei a arbitrat de 11 ori gruparea argeşeană. Este un caz unic”, ne-a spus după finalul partidei, vicepreşedintele clubului timişorean, Adrian Vermeşan. Cât au fost lăsaţi să joace, timişorenii au făcu-o bine. Au aruncat de 12 ori cu succes pentru coşuri de 3 puncte, şi s-au descurcat excelent şi la aruncările de la semidistanţă. Istoria partidei s-a scris în ultimul sfert.

Elba era în avantaj, însă arbitrii au făcut tot posibilul ca titularii Timişorei să facă 4 greşeli persoanale. În aceste condiţii, ei nu au mai contat în apărare, iar în ofensivă nu au fost lăsaţi să joace. Scor final 113 – 96 pentru argeşeni, dar Elba rămâne încă pe 3. „Arbitrii au făcut curăţeneie de primăvară, iar noi am fost câmpul”, a mai completat Vermeşan.