Jiul a căzut pe ultimul loc

Înfrângerea cu UTA spulberă aproape total şansele de salvare ale minerilor. Echipa antrenată de Marin Tudorache care anunţase că va risca şi va juca ofensiv, la victorie, a suferit, sâmbătă, o înfrângere usturătoare, la scor de neprezentare (0-3).

Diferenţa de scor e totuşi prea severă raportat la aspectul jocului, însă minerii au pierdut pe mâna lor, în principal din cauza sterilităţii la finalizare şi a lipsei de disciplină.

“Nervozitatea excesivă de care au dat dovadă jucătorii mei i-a făcut să nu fie preocupaţi de joc. Eliminarea portarului (Hotoboc n.r) a fost corectă. Am venit la Arad să câştigăm. Dacă nu ne prezentam, tot 3-0 era. Pe Drida şi pe Liţu i-am schimbat ca să nu fie eliminaţi”, a declarat, după joc, antrenorul Marin Tudorache, adăugând că victoria gazdelor a fost meritată.

În urma acestui rezultat, coroborat cu victoria obţinută de FC Argeş în meciul cu Ceahlăul Piatra Neamţ, Jiul Petroşani a căzut pe locul 18, ultimul, în clasament, cu 8 puncte, două mai puţine decât piteştenii.

Condamnaţi la retrogradare
Jocul din deplasare cu nou-promovata UTA, aşteptat ca moment de reabilitare, n-a adus schimbarea anunţată de antrenorul Marin Tudorache în jocul Jiului, iar minerii au suferit o nouă înfrângere şi au preluat astfel “lanterna roşie”.

Tehnicianul a renunţat la fostul căpitan Paleacu şi la Dulcea, titulari sub bagheta lui Fl. Marin, dar n-a reuşit să-i scăpe pe cei care au intart în teren de boala ineficacităţii şi de reflexul de a juca super-defensiv.

Eroarea lui Hotoboc
Debutul de meci este agitat, confuz, cu numeroase greşeli şi infracţiuni. Portarul Jiului, Hotoboc, pare în formă şi se remarcă la şutul lui Simion (18). Din păcate, tot Hotoboc poate fi considerat vinovat la primul gol reuşit de arădeni, pentru că a respins în faţă un lob a lui Sabin Ilie, iar Mara a deschis scorul cu un şut din afara careului mare.

Jiul se bate cu disperarea celor care ştiu că înfrângerea le poate fi fatală şi trece pe lângă egalare în minutul 45, când Pâcleşan a ţintit bara, cu un şut de la 22 de metri.
Imediat după ce arbitrul a fluierat sfârşitul primei reprize, jucătorii gazdelor Hidişan şi Balint s-au încăierat pe teren, însă lucrurile nu au degenerat, dovedind că şi în tabăra arădeană meciul era considerat extrem de important.

Eliminare decisivă
După pauză, tot UTA domină, dar S. Ilie, Hidişan şi Mara nu găsesc soluţii la finalizare. Jiul replică prin C. Petre însă egalarea rămâne un vis.

Totul se năruie apoi pentru mineri în doar două minute. Apostu (76), aflat la prima atingere de balon după intrarea pe teren, primeşte o pasă de la Simion, trece de toată lumea şi majorează diferenţa. Faza golului aduce şi eliminarea portarului Hotoboc (77) care a primit cartonaşul roşu, pentru că l-a lovit pe Apostu, căzut la pământ.

Cum antrenorul Marin Tudorache efectuase deja toate schimbările, în poarta Jiului a intrat atacantul Dulcea. Scorul a devenit 3-0 în minutul 80, când Dănălache a marcat cu capul, la vinclu, după o lovitură de colţ executată de Simion.

UTA – Jiul 3-0
Stadion: UTA; Spectatori: 3.500.
Au marcat: Mara ’29, Apostu ’76 şi Dănălache ’80.

UTA: D. Tudor – I. Bălan, Balint, D. Chiriţă, Vasiljevici – Hidişan (Coţan ’68), Miloslavlevici, Mara ( Jankovici ’79), V. Simion – Dănălache, S. Ilie (7. Apostu ’74). Antrenor: Marius Lăcătuş.

Jiul: Hotoboc – C. Dinu, Scarlatache, A. Ilie, Lungan – M. Gheorghe, Pâcleşan, Drăghici (M. Voicu ’39), C. Petre – Drida (Dulcea ’42), Liţu (Paleacu ’63). Antrenor: Marin Tudorache.