Jiul ia o gura de aer cu FC National

Jiul Petrosani a facut marti un pas catre salvarea de la retrogradarea in Divizia B, invingand cu 2-0 ocupanta locului trei in clasament, FC National.

Elevii lui Aurel Sunda si-au continuat parcursul bun din acest retur, dominand echipa cu una dintre cele mai bune defensive din divizie. Meciul nu a fost unul cu calitati tehnice deosebite, fiind caracterizat insa de o darzenie iesita din comun.

De altfel, aceasta darzenie a dus si la aparitia unor duritati, arbitrul buzoian Victor Stanisteanu fiind nevoit sa scoata cartonasul galben de nu mai putin de zece ori. Iar doi jucatori ai oaspetilor, Marian Savu si Ovidiu Burca, au trebuit sa paraseasca terenul chiar in prima repriza, din cauza unor accidentari.

Jiul a deschis scorul in minutul 65, atunci cand fostul timisorean Alin Paleacu a finalizat o actiune rapida, la care au mai participat Claudiu Dragan si Laurentiu Dinita. Scorul final a fost stabilit in prelungirile meciului, atunci cand acelasi Paleacu a centrat, iar rezerva Mircea Gheorghe l-a invins pe bulgarul Stanev.