Joc peste aşteptări al gazdelor

ORADEA – CSM Leonardo nu a părut impresionată cu nimic in debutul partidei de faptul că joacă in compania campioanei autoritare a baschetului românesc din ultimii ani, CSU Asesoft.

Orădenii au avut un început foarte bun de meci, conducând cu 4-0 in primul minut, prin coşurile lui Trif şi Djordjic. Gazdele şi-au surprins adversarii in primele minute, scoruri 9-2 (‘2) şi 13-5 (‘4), aceasta fiind de altfel cea mai mare diferenţă în favoarea orădenilor. CSU Asesoft şi-a revenit însă rapid din deruta primelor minute, preluând conducerea pentru întâia dată în minutul 6, scor 13-14.

Meci echilibrat

Primul sfert a fost însă deosebit de echilibrat şi s-a încheiat cu 26-29, după un joc neaşteptat de bun al gazdelor. Aspectul meciului nu s-a schimbat nici în al doilea sfert. Ploieştenii s-au menţinut la conducerea ostilităţilor, dar nu s-au putut detaşa pe tabela de marcaj, scoruri 29-31 (’13), 34-37 (’17), 41-43 (’19). CSU Asesoft conducea la pauză cu 41-46, o diferenţă foarte mică faţă de raportul valoric dintre cele două echipe.
Puţinii spectatori orădeni prezenţi la partidă aşteptau cu înfrigurare sfertul al treilea, în care favoriţii lor obişnuiau să capoteze, aşa cum s-a întâmplat la precedentele meciuri. De data aceasta n-a fost însă aşa.
Cel de-al treilea sfert a fost la fel de echilibrat, dar principalii actori au fost arbitrii, care au dezavantajat in câteva rânduri echipa orădeană. Să fim bine înţeleşi, CSU Asesoft nu avea în niciun caz nevoie de sprijinul arbitrilor. Cu atât mai greu de înţeles au fost unele decizii ale acestora din sfertul trei, în care mai multe faze dubioase au fost judecate de fiecare dată în favoarea oaspeţilor. Ploieştenii şi-au mărit avantajul, dar orădenii au mai găsit resurse pentru a se apropia, scoruri 45-48 (’23), 49-50 (’24). CSU Asesoft s-a desprins însă încet-încet, scorul după trei reprize fiind 61-72.

Au forţat în sfertul IV

Oaspeţii au făcut legea în teren în sfertul al patrulea, orădenii fiind vlăguiţi de efortul depus. Campionii s-au desprins la peste 20 de puncte, scor 64-85 (’34), impulsionaţi de jocul extrem de exact al lui Cepulis, care a reuşit cinci coşuri de la distanţă, şi al pivotului De Angelo, autor a 26 de puncte. În ultimul sfert, arbitrii au acordat in compensaţie mai multe decizii în favoarea orădenilor, prestaţia lor generală în acest meci fiind una jenantă. CSU Asesoft s-a impus finalmente cu 103-77, după un meci în care campionii au jucat atât cât a trebuit, forţând desprinderea în ultimul sfert. Jocul gazdelor a fost însă peste aşteptări, CSM Leonardo având de departe cea mai bună prestaţie din retur.

Arena „Antonio Alexe”. Spectatori: circa 700
CSM Leonardo – CSU Asesoft Ploieşti 77-103 (26-29, 15-17, 20-26, 16-31)
CSM Leonardo: Morris 11 (1×3), Szijarto Lajos, Racoviţan 3, Trif 14 (2), Apostol 4, Djordjic 19 (2), Lazar 9, Hora, Kiss, Klimas, Bellucci 17 (2), Boitoş. Antrenori: Kósa Zoltán, Veres Attila
CSU Asesoft: Blidaru 9 (1), Elliot 3 (1), Szijarto Levente 12 (2), Obradovic 15, Hatmann 2, Cepulis 24 (5), Paul 3 (1), Griffith 9, De Angelo 26, Iacobescu. Antrenori: Vladimir Arnautovic, Andreea Căruţaşu
Arbitri: Gabriel Dima (Bucureşti) – Bukaresti László (Sovata), Vlad Potra (Cluj-Napoca)
Descalificări pentru 5 greşeli personale: Apostol ’26 / –