Judoka Ioana Matei, argint la Berlin

Berlin (G.N.) – Loturile naţionale de judo junioare, respectiv juniori, au participat la turneul internaţional de categoria A de la Berlin, una dintre cele mai puternice competiţii pe plan mondial la această categorie de vârstă.

Din lotul feminin, pregătit de antrenoarea Gianina Inclezan, au făcut parte sportivele orădene Ioana Matei (48 kg) şi Denisa Morar (78 kg), ambele având evoluţii meritorii.

Cel mai bun rezultat a fost obţinut de Ioana Matei, medaliată cu argint la 48 kg. Ea a fost foarte aproape de primul loc, pierzând finala la mare luptă. La rândul său, Denisa Morar s-a situat pe locul V la 78 kg, fiind aproape de podium. Cele două judoka sunt legitimate la CS Crişul, antrenoare Olimpia Ianc.
Lotul masculin, pregătit de antrenorii Emil Morar, Iulian Surlă şi Aurelian Fleisz (CSM JC Liberty LPS Bihorul), a cuprins şapte sportivi. Printre aceştia nu s-a aflat, din păcate, nici un judoka orădean.

Cea mai bună clasare a fost realizată de Cristian Stanciu (Sibiu), medaliat cu bronz la +100 kg. La aceeaşi categorie, Vlad Simionescu (Iaşi) a ocupat locul VII. Tot pe locul VII s-a situat Cosmin Lăzărean (Arad), la categoria 55 kg. Evoluţii mai modeste au avut Valentin Radu (Bucureşti) la 90 kg, Cristian Bodârlău (Arad) la 81 kg, Fabian Munteanu (Ploieşti) la 73 kg şi Cătălin Brătulescu (Piteşti) la 60 kg, ei fiind eliminaţi în primele tururi.

Antrenorul Emil Morar afirmă că turneul de la Berlin a constituit un ultim criteriu de selecţie în vederea definitivării lotului care va reprezenta România la CE, competiţie programată în perioada 11-14 septembrie, la Varşovia.