Judoka orădeni pe podium

Etapa finală a Campionatului Naţional individual de judo pentru cadeţi (under 17 ani) a consemnat evoluţiile bune ale delegaţiei noastre, care a reuşit să cucerească trei medalii.

Judoul orădean a fost reprezentat de un număr mai restrâns de sportivi, 11, datorită faptului că marea lor majoritate sunt mai mici la vârstă. Performera delegaţiei a fost Maria Leuce, care a devenit campioană naţională la categoria 70 kg. La rândul lor, Bogdan Bondar (73 kg) şi Horia Farcalău (+90 kg) au cucerit medalii de bronz. Aproape de podium s-a aflat Sorin Petrică, situat pe locul V tot la +90 kg. Petrică a fost învins în finala pentru bronz de coechipierul său, Farcalău. Cei patru sportivi sunt legitimaţi la JC Liberty LPS Bihorul, antrenori Aurelian Fleisz şi Alexandru Goncearenko.
„Maria Leuce a avut un parcurs excelent la categoria 70 kg, învingându-şi prin ippon toate adversarele pe care le-a întâlnit. Din păcate, Bianca Bibarţ, o altă candidată certă la podium sau chiar la titlul categoriei 52 kg, nu a putut concura, ea suferind o fisură la umărul drept la ultimul antrenament înainte de deplasarea la Baia Mare”, ne-a declarat antrenorul Aurelian Fleisz.