Judoka pe podium în Serbia

Un grup format din zece judoka de la CSM Oradea, conduşi de antrenorul Iulian Surlă, au participat la turneul internaţional pentru seniori, desfăşurat la Bor (Serbia-Muntenegru).

La competiţie au fost prezenţi circa 120 de sportiv de la cluburi din România, Serbia-Muntenegru, Bosnia-Herţegovina şi Bulgaria. Turneul de la Bor a constituit pentru sportivii de la CSM Oradea primul concurs după CN individual, desfăşurat la Oradea. Judoka orădeni s-au situat printre protagoniştii concursului, cucerind şase medalii, dintre care una de aur şi cinci de bronz.

Performerul delegaţiei noastre a fost Alexandru Goncearenko, care a obţinut medalia de aur la categoria 73 kg. Orădeanul i-a învins în semifinale şi finală pe campionul, respectiv vicecampionul naţional al Serbiei-Muntenegru. Cele cinci medalii de bronz au fost câştigate de Călin Merge (60 kg), Daniel Morar şi Adrian Cătuna (66 kg), Marian Halas (81 kg) şi Adrian Bogoşel (90 kg).