Juniorii au făcut legea cu Bocs

DEBRETIN – Seria meciurilor de verificare, din această săptămână, ale FC Bihor a început cu meciul în compania echipei KSC Bocs, locul 10 în Liga a II-a maghiară, câştigat cu 4-0 (3-0).

Antrenorul Gheorghe Silaghi a început jocul cu Lipitor – D. Muscă, Ambruş, Gongolea, Lorincz – Mihu, A. Achim, Andor – R. Radu, Nagy, C. Bucur. Pe parcursul jocului au mai intrat Fildan – V. Florea, Ţârcă, Lukacs, Cosma, Pocian, Szeleş, Miheş şi Novak.
A fost meciul juniorilor, trei dintre ei reuşind să-şi treacă numele pe lista marcatorilor. Seria a fost deschisă în minutul 30, când Adam Achim a şutat plasat, de la marginea careului, la colţul lung. Până la pauză a fost 3-0 prin golurile marcate de Andor ’37 şi C. Bucur ’41, iar cu unsprezece minute înainte de final Novak a stabilit scorul final.
Într-o altă ordine de idei, dacă paraguayenii Frutos şi Miranda au plecat, în cantonamentul FCB a sosit ieri mijlocaşul spaniol Garcia Alvaro Lopez (20 ani). Astăzi este aşteptat să ajungă la Debreţin şi atacantul spaniol Victor Hernandez de Ron Rinon „Ayron” (24 ani, 186 cm şi 81 kg). Ayron a jucat până acum în ligile inferioare din Spania, la Real Madrid C, Talavera şi ultima dată la CD Las Rozas, pentru care a marcat două goluri în acest sezon.