Juniorul Sorian a adus trei puncte pentru Liberty

SALONTA – Liberty a trebuit să aştepte minutul 89 pentru ca cele trei puncte să rămână la Salonta. Juniorul Sorian şi-a luat inima-n dinţi, a întors un adversar şi de la 17 metri a şutat senzaţional în vinclul din stânga a porţii apărate de Pampea (1-0).

Până atunci salontanii s-au chinuit să desfacă o echipă care şi-a propus o remiză la această deplasare. În consecinţă, piteştenii au practicat un joc eminamente defensiv lăsând prea puţine spaţii de exploatat. Dacă Bălgrădean a fost şomet tot meciul, ocaziile la poarta lui Pampea s-au născut greu. În prima repriză au fost trei situaţii de poartă mai periculoase, dar Bud în minutele 18, 37 şi 42 nu l-a putut învinge pe Pampea.

La cinci minute de la reluarea părţii a doua, argeşenii au fost aproape de a marca: Rădoi a şutat surprinzător din întoarcere, de la vreo 25 de metri, şi mingea a lovit bara transversală. Scăpaţi cu faţa curată, salontanii s-au aruncat sprea poarta adversă, dar ploaia de cornere şi centrări a rămas fără rezultat. Salvarea a venit de la juniorul Sorian, aflat la primul gol în liga a II-a. Şi ce gol! Conduşi, oaspeţii s-au deschis şi pe contraatac Bud a mai avut două oportunităţi de a marca, dar nu a fost ziua lui.

Liberty – Inter Curtea de Argeş 1-0

Stadion Liberty. Teren bun. Spectatori: 300

A marcat: Sorian ’89

Liberty: Bălgrădean – B. Străuţ, M. Deaconescu, Cuciula, Tegzeş – Lipă (’55 Birtalan), L. Rus – Chiş (’62 Benţe), R. Iacob (’76 Sulea), Sorian – Cr. Bud. Antrenor: Tibor Selymes

Inter: Pampea – Hapaină, C. Ciobanu, Bier, I. Baicu – Cr. Dicu (’59 C. Lazăr), C. Gheorghiţă, D. Rădoi (’88 G. Matei), M. Constantinescu – Al. Ciucur, L. Itu (’72 S. Szekely). Antrenor: Ştefan Stoica

Remarcaţii meciului: Sorian, L. Rus / C. Ciobanu

Cartonaşe galbene: – / D. Rădoi ’13, M. Constantinescu ’50, C. Ciobanu ’72, Szekely ’82, Hapaină ’83

Arbitri: Marian Balaci (Turnu Severin) – Daniel Demetrescu, Bogdan Medrea (ambii din Rm. Vâlcea), rezervă Constantin Făniţă (Timişoara). Observator FRF a fost delegat Viorel Boiţ (Timişoara).