Juventus a pierdut

Adrian Mutu a jucat titular contra lui Arsenal, marti seara in turul sferturilor de finala ale Ligii Campionilor. Atacantul nostru a avut o evolutie stearsa, iar italienii au pierdut cu 2-0 pe Highbury, pe final avand doi jucatori eliminati.

Juventus a inceput mai slab partida si a continuat in acelasi ritm pana la final. Mutu a inceput titular si a fost folosit in locul lui Nedved pe partea stanga. In atac, Capello a mizat pe Ibrahimovic si Trezeguet, insa acestia nu s-au prea implicat in joc.

De partea cealalta, Arsene Wenger a optat pentru o tactica 4-5-1 cu care a reusit sa reziste si in fata celor de la Real Madrid. Henry a fost folosit varf impins, ajutat de Robert Pires si Jose Antonia Reyes.

Prima ocazie periculoasa a meciului a venit in minutul 16, cand Fabregas, patruns in careu a sutat de la 7 metri putin lateral dreapta, la coltul lung putin pe langa poarta.

In minutul 18, la o lovitura libera, Henry a profitat de faptul ca centralul nu i-a aratat fluierul si a executat rapid o lovitura libera, insa mingea a trecut din nou pe langa poarta. Buffon era batut la acea minge.

Primul gol al meciului a picat in minutul 40. Fabregas a inscris printr-un sut la firul ierbii la coltul scurt din 10 metri pozitie centrala. Pasa decisiva a fost data de Henry.

Cu doua minute inainte de finalul primei reprize, scorul putea fi 2-0 pentru Arsenal, daca Zambrotta nu il deposeda in ultimul moment pe Hleb la marginea careului.

Repriza secunda a parut a fi la mana oaspetilor. Juventus a primit o lovitura libera destul de periculoasa pentru poarta adversa, insa executia lui Mutu a lasat mult de dorit.

Arsenal a “muscat” decisiv in minutul 69, prin “motorul” gazdelor, Thierry Henry si scorul a devenit 2-0, dupa un gol inscris din 7-8 metri pozitie centrala.

Mutu a fost schimbat de Fabio Capello in minutul 71 cu Chiellini. Adi a jucat in media echipei, a avut cateva suturi spre poarta, insa de cele mai multe ori s-au lovit de jucatorii adversi.

Camoranesi a fost eliminat in minutul 87, dupa ce a primit cel de-al doilea cartonas galben.

Capitanul lui Arsenal, Henry s-a distrat in adevaratul sens al cuvantului cu jucatorii lui Juve de pe partea stanga a terenului. In minutul 89, Zebina a fost eliminat si el dupa ce a primit cel de-al doilea cartonas galben. Fundasul lui Juve si-a pierdut calmul si l-a faultat urat pe Henry, cu toate ca faza nu prezenta pericol pentru oaspeti.

Repriza a doua a fost prelungita cu doua minute, timp in care Juventus s-a instalat cu toata echipa in aparare.

Centralul acestei partide a fost suedezul Peter Frojdfeldt.

La partida au asistat aproximativ 35.000 de spectatori.