Juventus, campioana de iarna

Juventus Torino a devenit miercuri seara campioana de iarna in Serie A, acumuland 46 de puncte cu 8 mai mult decat ocupanta locului doi, Inter Milan, inainte de finalul turului cu doua etape. Chivu si Mutu au bifat toate minutele pentru echipele lor.

Aseara, in etapa 17, in Serie A, Juventus a continuat sirul rezultatelor pozitive invingand pe teren propriu pe Siena cu 2-0.

Adrian Mutu a jucat pe intreaga durata a meciului. In ofensiva Trezeguet si Ibrahimovic au inceput si ei din primul minut.

Cannavaro a deschis scorul in minutul 13, dupa o centrare venita din corner de la Camoranesi. In repriza secunda, Trezeguet a inscris cu un lob frumos in minutul 54 si a stabilit scorul final : Juventus-Siena 2-0.

Mutu a scos un cartonas galben pentru un adversar in minutul 30.

Alessandro Del Piero a intrat in teren abia in minutul 61, cand l-a inlocuit pe Trezeguet.

Inter Milan a reusit sa treaca usor de Empoli cu scorul de 4-1. Adriano a deschis scorul inca din minutul 3, iar Cruz a stabilit scorul la pauza, 2-0 pentru Inter.

In repriza secunda, oaspetii au dat semne ca au revenit in joc, insa dupa doar 2 minute de la golul lui Vannucchi (min. 64), Figo a punctat pentru Inter.

Martins a inschis tabela in minutul 85, dupa o pasa excelenta primita de la Cambiasso.

AC Milan a reusit si ea o victorie, insa in deplasare, scor 3-0. Gilardino a marcat de doua ori, in minutele 23 si 60, iar Shevchenko o data, in minutul 71.

Fiorentina a castigat si ea, la limita, scor 1-0, prin golul lui Jørgensen din minutul 40.

Pe Olimpico, AS Roma cu Cristian Chivu titular a reusit sa invinga clar pe Chievo cu 4-0. Toti (min. 32. si 39), Perrotta (min. 66) si Taddei (min. 86) au fost marcatorii acestui meci.

D´Anna de la Chievo a fost eliminat in minutul 53 pentru cumul de cartonase galbene.

Pana la finalul turului mai sunt doua etape de jucat.