Juventus, inca un pas spre Serie A

Juventus a facut duminica seara inca un pas important spre promovarea in Serie A, dupa ce a invins categoric pe Piacenza cu 4-0. Pentru Piacenza, romanul Patrascu a fost titular si a jucat tot meciul.

Juventus pierduse primul loc in Serie B, dupa ce Napoli urcase pe primul loc in urma victoriei de pe teren propriu cu Spezia, dar a revenit in fruntea clasamentului dupa lectia de fotbal predata Piacenzei.

Juventus a deschis scorul incredibil de rapid, dupa ce sutul lui Trezeguet din afara careului de 16 metri l-a invins pe Copolla dupa numai 36 de secunde. Acesta a fost primul gol al francezului dupa o luna si jumatate de seceta.

Repriza a doua a debutat la fel de furtunos ca si prima parte a jocului. Del Piero a inscris in minutul 51, din primul penalty oferit “Batranei Doamne” in acest sezon. Tot Del Piero a marit diferenta pe tabela de marcaj, in minutul 68, in urma unei lovituri libere executata excelent. Del Piero a reusit hattrickul in minutul 92, si a ajuns la cota 14 in clasamentul golgeterilor din Serie B.