Keşeru, „bombardierul” lui FC Nantes

7Comentarii
SEDAN – Anul 2007 pare să fie unul deosebit de fast pentru fotbalistul orădean Claudiu Keşeru. În Ligue 1 şi Cupa Franţei a reuşit să înscrie până acum patru goluri, ultimul chiar marţi seara în meciul din sferturile de finală cu Sedan.

Gazdele au deschis scorul în minutul 14 prin Pujol, dar un minut mai târziu Keşeru le-a stricat bucuria, marcând cu un şut de la circa 20 de metri, deviat de un adversar. Folosit pentru prima dată titular în aceast sezon, internaţionalul de tineret a fost printre cei mai buni jucători ai „canarilor”.

Cum până la finalul celor 90 de minute nu s-a mai înscris, s-au disputat prelungirile şi apoi loviturile de departajare. FC Nantes s-a impus în cele din urmă, Barthez parând un penalty, după care Da Rocha a înscris şi a consfinţit calificarea în semifinalele Cupei Franţei (6-5). Keşeru a punctat şi la loteria penalty-urilor, marcând golul de 4-4.

„Mă bucur că am înscris din nou şi că ne-am calificat. Traversez un moment bun şi îmi doresc să o ţin tot aşa, pentru că datoria mea e să marchez cât mai multe goluri. Din păcate, în campionat nu stăm prea bine, dar până la urmă sper să ne salvăm de la retrogradare”, ne-a declarat atacantul orădean.