Larisa Florian, din nou number one

De Gavril Nutiu
Reactualizat la:
Larisa Florian, din nou number one
Judoka orădeană a fost desemnată cea mai bună sportivă a judeţului Bihor în anul 2017.


Tradiţionala Gală a Sportului Bihorean s-a desfăşurat, conform obiceiului, într-o ambianţă de sărbătoare, prilejuită de apropierea Crăciunului şi a Anului Nou. Directorul DJST Bihor, Petruţ Drăgan, a lăudat rezultatele sportivilor, dar a remarcat bugetul mai redus de care a beneficiat instituţia în acest an.

De la festivitate nu au lipsit conducători de cluburi şi asociaţii sportive, sponsori, oameni de sport. Politicul a fost şi el reprezentat de preşedintele CJ Bihor, Pásztor Sándor, care s-a ferit să facă promisiuni, dar a afirmat că va încerca să ajute sportul bihorean în sezonul care urmează. Din păcate, de la gală au absentat numeroşi sportivi nominalizaţi, unii din cauze obiective, alţii din motive necunoscute.

În ceea ce priveşte clasamentele, ierarhizarea s-a făcut, la fel ca de fiecare dată în ultimii ani, pe trei categorii: sporturi olimpice individuale, jocuri sportive – echipe, respectiv sporturi neolimpice.
Conform aşteptărilor, cea mai bună sportivă a fost desemnată, în mod detaşat, judoka Larisa Florian, una dintre puţinii sportivi din judeţul nostru creditaţi cu şanse de calificare la Jocurile Olimpice de la Tokyo 2020. Larisa domină de altfel cu autoritate ierarhiile sportului bihorean din ultimii ani.

Ca de obicei, judoul a acaparat cele mai multe locuri, prin Larisa Florian, Vlad Vişan şi Vlad Luncan, sportul pe tatami rămânând unul de elită în judeţul nostru. În top şi-a făcut loc însă înotul (prin Huszár Ingrid şi Ioana Buzlea), o ramură sportivă de mare tradiţie în Bihor, renăscută în ultimii ani la CS Crişul. Scrima, un alt sport reprezentativ de-a lungul anilor în Oradea, are o reprezentantă de marcă, Bianca Benea fiind o speranţă a spadei româneşti.

GALA SPORTULUI BIHOREAN 2017

SPORTURI OLIMPICE

  1. Larisa Florian (judo – categoria 52 kg), CSM JC Liberty Oradea, antrenor Aurelian Fleisz

Vicecampioană europeană de tineret; participantă la CM şi CE de senioare; locul 1 la concursul Grand Slam – Cupa Europeană Baku (Azerbaidjan); locul 2 la concursul Open – Cupa Europeană Minsk (Belarus); locul 3 la Judo World Masters Sankt Petersburg, (Rusia); locul 3 la concursul Grand Slam – Cupa Mondială Abu Dhabi (EAU); locul 3 la concursul Grand Prix – Cupa Europeană Düsseldorf (Germania); locul 5 la concursul Grand Slam – Cupa Mondială Tokyo (Jalonia); campioană naţională de tineret; campioană naţională de senioare; componentă a lotului naţional al României

  1. Huszár Ingrid (înot), CS Crişul Oradea, antrenoare Georgeta Schier, Cristina Madău

Dublă medaliată cu aur la Campionatul ţărilor central-europene,, la 100 m bras şi 200 m bras; 7 noi recorduri naţionale în probele de 50 m bras, 100 m bras şi 100 m mixt junioare; 4 titluri de vicecampioană naţională de senioare la 50, 100 şi 200 metri bras (în bazine de lungimi diferite); medaliată cu bronz la CN de senioare la 100 m bras; 4 titluri de campioană naţională de tineret la 50 m bras şi 200 m bras; o medalie de argint şi una de bronz la 100 m bras; 6 titluri de campioană naţională de junioare la 50 m bras, 100 m bras şi 200 m bras; 3 titluri de vicecampioană naţională de junioare la 100 m bras, 100 m mixt şi 400 m mixt; 2 medalii de bronz la CN de junioare la 200 m mixt şi 400 m mixt; .componentă a lotului naţional de junioare al României

  1. Vlad Vişan (judo – categoria 81 kg), CSM JC Liberty Oradea, antrenor Emil Morar

Participant la CM şi CE de seniori, locul 3 la concursul de Cupă Mondială Santiago de Chile (Chile), locul 3 la concursul de Cupă Mondială Lima (Peru), vicecampion naţional de seniori, component al lotului naţional al României

Laureaţi:

Ioana Buzlea (înot), CS Crişul Oradea, antrenoare Cristina Madău, Georgeta Schier

Campioană naţională de senioare la 400 m mixt; dublă medaliată cu bronz la CN de senioare la 100 mi mixt şi 200 m mixt; campioană naţională de tineret la 400 m mixt; dublă vicecampioană naţională de tineret la 100 m mixt şi 200 m mixt; triplă medaliată cu bronz la CN de tineret la 50 m bras, 200 m bras şi 200 m mixt; componentă a lotului naţional al României

Bianca Benea (scrimă – spadă), CSM Oradea, antrenor Nicolae Ille

Participantă la CE de tineret; participantă la CM  şi CE de junioare; locul 1 la Cupa României senioare; campioană naţională de junioare; vicecampioană naţională de tineret; locul 3 la CN pentru echipe de senioare

Vlad Luncan (judo – categoria 55 kg), CSŞ LPS Bihorul JC Liberty Oradea, antrenor Aurelian Fleisz

Medaliat cu bronz la CE de juniori I (U 21 de ani); locul 1 la Cupa Europeană de juniori I Paks; locul 2 la Cupa Europeană de juniori I Berlin; locul 3 la Cupa Europeană de juniori I Lignano; participant la CM de juniori I (U 21 de ani) şi la CE de tineret (U 23 de ani); component al Centrului Olimpic de Judo Tineret de la Oradea

JOCURI SPORTIVE

  1. Echipa de polo pe apă CSM Digi Oradea (antrenor Kádár Kálmán, secund Gheorghe Dunca)

Finalistă a LEN Euro Cup; vicecampioană naţională de seniori

Componenţa echipei: Gojko Pjetlovic, Dorin Creţu – portari; Mihnea Gheorghe, Tiberiu Negrean, Nicolae Diaconu, Mihnea Chioveanu, Andrei Prioteasa, Boris Pavlovic, Mateja Asanovic, Andrei Creţu, Ramiro Georgescu, Cristian Dobre, Szabó István, Bogdan Remeş, Nikola Radjen, Kováts Viktor.

  1. Echipa de baschet masculin CSM CSU Oradea (antrenor Cristian Achim, asistenţi Milan Mitrovic, Marius Marinău)

Locul 3 în Liga Naţională

Componenţa echipei: Andrei Mandache, Bogdan Ţîbîrnă, Titus Nicoară, Sean Barnette, Martin Zeno, William Franklin, Uros Lucic, Sean Dension, Muhamed Pasalic, Bogdan Nicolescu, Cătălin Petrişor, Sergiu Pop.

  1. Echipa de polo pe apă feminin CS Crişul Oradea (antrenori Liviu Garofeanu, Dorin Sava)

Vicecampioană naţională de senioare

Componenţa echipei: Fatima Chirilă, Antonia Vidican, Oana Vidican, Csáki Olivia, Brigita Sucigan, Leah Freudlich, Laboncz Nikolet, Mălina Voivod, Vivien Bonca, Bianca Bârlău, Nagy Deborah, Vanesa Tulceanu, Cezara Todea, Andreea Sava, Diana Paşcalău, Rencsy Réka.

  1. Echipa de polo pe apă juniori I CS Crişul Oradea (antrenori Eugen Băjenaru, Adrian Alexandrescu)

Campioană naţională de juniori I

Componenţa echipei: Raul Gavriş – portar; Bogdan David, Denis Popuţe, Czenk Ferenc, Andrei Podină, Rareş Mateiaş, Gabriel Indrieş, Nichita Ilisie, Kováts Viktor, Bogdan Remeş, Cristian Barna

SPORTURI NEOLIMPICE

  1. Raul Tudorică (karate tradiţional), CS UAMT Universitatea Agora Oradea

Campion mondial la fukugo individual; campion mondial la kata cu echipa; locul 3 la CM individual la kata; vicecampion naţional individual la kata; vicecampion naţional individual la fukugo; locul 3 la CN pe echipe la kumite; locul 3 la CN pe echipe la fukugo

  1. Cătălin Topai (taekwon-do ITF), CS Tae-Kyon Oradea, antrenor Alexandru Sas

Campion mondial pe echipe; locul 3 la CM individual; locul 1 la CE pe echipe; vicecampion european individual; campion naţional individual; vicecampion naţional pe echipe

  1. Marius Ilaş (karate kyokushin), CS Universitar Oradea, antrenor Harris Wallmen

Vicecampion european; locul 5 la Campionatul Mondial

Laureaţi:

Szentgyörgyi Silvia Anamaria (karate), CS Good Dragon Marghita, antrenor Takács Mihály

Campioană europeană individuală la kata; vicecampioană europeană pe echipe; locul 3 la CE la kumite; campioană naţională

Ionuţ Florin Lupaş (powerlifting)

Locul 5 la CE de seniori; campion naţional la genuflexiuni; campion naţional la împins din culcat; campion naţional la îndreptări; campion naţional la open; deţine trei recorduri naţionale

 PREMII ASOCIAŢII JUDEŢENE

AJ de Atletism Bihor (preşedinte Virgil Preda)

AJ de Baschet Bihor (preşedinte Suzana Onaca)

AJ de Culturism Bihor (preşedinte Papik Iosif)

AJ de Handbal Bihor (preşedinte Pavel Mercea)

AJ de Karate Tradiţional Bihor (preşedinte Alina Popa)

AJ de Fotbal Bihor (preşedinte Radu Bitea)

AJ de Tir cu Arcul Bihor (preşedinte Mircea Stroe)

AJ de Şah (preşedinte Traian Miclea)

PREMII SPONSORI

Decathlon – director Nicolae Gabor

Auchan – director Lenart Attila

Vandana – director Ioan Ciora



0Comentarii

Herzlichen Dank für Ihren Kommentar - dieser wird nach einer Prüfung von uns freigeschaltet. Beachten Sie, dass dies gerade an Wochenenden etwas länger dauern kann. Kommentare von registrierten Usern werden sofort freigeschaltet - hier registrieren!

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici !