Larisa Florian, pe locul 5 la GP-ul de la Zagreb

De Gavril Nutiu
Larisa Florian
Larisa Florian - © FOTO: JUDOINSIDE.COM
Judoka Larisa Florian (CSM JC Liberty Oradea) s-a clasat pe locul 5 la concursul de Grand Prix de la Zagreb (Croaţia), în limitele categoriei 52 kg.

Larisa a câştigat Grupa B, după ce le-a eliminat pe Estrella Lopez Sheriff (Spania) şi Tena Sikic (Croaţia), calificându-se în semifinale. Ea a fost învinsă din păcate în această fază a turneului de către Distria Krasniqi (Kosovo), ratând astfel calificarea în finală. Larisa a pierdut şi finala pentru locul 3, în faţa sportivei Kelly Edwards (Marea Britanie). CSM JC Liberty a mai avut cinci reprezentanţi la Grand Prix-ul de la Zagreb: Ioana Matei (48 kg), Lorena Podelenczki (70 kg), Vlad Luncan (60 kg), Vlad Vişan (81 kg) şi Valentin Radu (100 kg).

Din nefericire, aceştia nu au reuşit să treacă de primele două tururi. Delegaţia orădeană a fost condusă de antrenorul Emil Morar.