Laviniu Chiș, campion național la semimaraton

De Gavril Nutiu
Robert Olah, Eduard Hercuț, Călin Laza și Laviniu Chiș
Atletul Laviniu Chiș, legitimat la CSM CSU Oradea (antrenor Robert Olah) a cucerit titlul de campion național la semimaraton tineret (pe distanța de 21,25 km), cu timpul de o oră 8 minute și 14 secunde.

Cu același rezultat, el s-a situat pe locul 4 la seniori. Performanța lui Laviniu este remarcabilă, în condițiile în care el a revenit recent după o mai veche accidentare la genunchi, care l-a ținut departe de concursuri o lungă perioadă de timp.

CN de semimaraton pentru seniori și tineret a avut loc la Craiova. Un alt rezultat bun a fost înregistrat de echipa CSU Oradea, alcătuită din Laviniu Chiș, Eduard Hercuț și Călin Laza, care a ocupat locul 4 la semimaraton seniori (prin însumarea timpilor din întrecerea individuală). „Echipa noastră a fost foarte aproape de podium, ratând locul trei la doar câteva secunde”, a afirmat antrenorul Robert Olah.