Le-au bătut pe campioane!

Deva – Într-un meci pe care l-a dominat aproape în întregime, „Cetate” Deva a învins „Rulmentul”. Cu siguranţă, meciul de duminică al handbalistelor de la Cetate Deva împotriva campioanelor României de la Rulmentul Braşov a fost unul dintre cele mai reuşite din ultima perioadă pentru devence.

Spunem acest lucru, întrucât nu toată ziua se întâmplă aşa ceva, iar devencele nu prea au avut şansa unor asemenea victorii.
Cu toate acestea, ieri am văzut o echipă gazdă mult mai motivată şi mai eficientă, mai laborioasă în atac şi hotărâtă în apărare. În schimb, cu câteva excepţii, câştigătoarele ediţiei trecute a Ligii naţionale feminine de handbal nu au arătat prea multe. Este adevărat că nu se aşteptau la o replică atât de bună a devencelor, dar după cum au jucat, nu puteau obţine mai mult.

Despre ceea ce s-a întâmplat în teren spune şi faptul că devencele au condus pe tabela de marcaj din primul şi până în ultimul minut de joc. Cu patronul Marian Muntean pe banca de rezerve (antrenorul Marcel Şerban fiind suspendat, şi-a condus elevele din tribune) Cetate conducea în minutul 11 cu scorul de 4-2, deşi rataseră trei lovituri de la şapte metri. Cea mai mare diferenţă în prima parte a jocului s-a înregistrat în minutul 23, când devencele conduceau cu 11-6.

Cu câteva momente înainte de sfârşitul primei reprize antrenorul braşovencelor, Mariana Tîrcă, intră în teren şi reproşează arbitrilor felul în care conduc jocul. La pauză scorul a fost de 13-9.
Partea a doua a partidei a fost şi mai încrâncenată, dar cele care au dominat au fost tot gazdele, care au condus şi cu şase goluri diferenţă. Partida s-a încheiat cu scorul de 22-19 pentru Cetate, ascensiunea echipei fiind evidentă de la meci la meci.