Lectie de fotbal pentru CFR Cluj

CFR Cluj a pierdut surprinzator prima mansa a confruntarii cu Anorthosis Famagusta, scor 1-3, in urma unor contraatacuri taioase soldate cu doua goluri ce au purtat semnatura lui Boaventura (49′), respectiv Sosin (60′).

Prima reusita a meciului a venit dintr-o faza fixa cu Zlogar (42′) la finalizare, pentru ca ardelenii sa reduca din diferenta dupa un penalty executat impecabil de Eugen Trica (70′).

Prima ocazie a meciului a venit abia in minutul 21, cand Deyanov a surprins publicul cu un sut superb din marginea careului, retinut greu de Stancioiu. Clujenii s-au trezit din pumni prin Tony, francezul reusind un drop spectaculos, insa nu si eficient, 4 minute mai tarziu.

CFR-ul a fost echipa cu initiativa, insa brazilianul Didi nu a mai fost atat de precis ca in meciurile din Liga lui Mitica, reluarile sale cu capul fiind mult prea imprecise pentru poarta lui Beqaj. In minutul 41, Tony a centrat perfect, Trica a luat fata unui fundas cipriot trimitand cu capul pe directia portarului, care a retinut sigur.

Si cum in fotbal ocaziile se razbuna, un minut mai tarziu Famagusta a deschis scorul prin Zlogar, care a pus latul la centrarea lui Boaventura si, din bara, mingea a intrat in poarta. Ultima faza a reprizei putea insemna golul egalizator, insa Semedo s-a “molipsit” de la Didi, trimitand cu capul putin pe langa stalpul portii lui Anorthosis.

Debutul reprizei secunde a fost unul promitator pentru CFR (pentru cateva secunde!!!), dupa ce Trica a driblat superb in careu, finalizand cu un sut la coltul scurt, respins in corner de Beqaj. In minutul 49, fotbalul a pedepsit-o din nou pe CFR, contraatacul purtat in doi, de Fabinho si Boaventura, incheindu-se cu gol, cel din urma executandu-l usor pe Stancioiu cu un sut la coltul lung.

Dupa alte zece minute, sperantele europene ale ardelenilor s-au spulberat, Sosin dand dovada de mult sange rece dupa ce a scapat fata in fata cu goalkeperul Clujului si a marcat cu un sut plasat. CFR-ul a redus din diferenta in minutul 70, dupa ce Trica a marcat dintr-un penalty obtinut de nou intratul Fabbiani.

CFR: Stancioiu – Tony (Jose 71′), Cadu, Sandberg, Panin (Fredy 46′) – Leao (Fabbiani 55′), Muresan – Semedo, Trica, Culio – Didi.

Famagusta: Beqaj – Poursaitidis, Katsavakis, Constantinou, Ntikumana (Loumpoutis 66′) – Zlogar, Panagi – Deyanov (Loureiro 61′), Fabinho (Belic 78′), Boaventura – Sosin.

Cartonase galbene: Leao (32′), Trica (51′), Fredy (89′) – CFR si Poursaitidis (86′), Beqaj (95′) de la Anorthosis.

Meciul a fost arbitrat de o brigada helveta, avandu-l la centru pe Carlo Bertolini. El a fost ajutat la cele doua linii de asistentii Rafael Zeder si Stefan Buhlmann, rezerva fiind Stephan Studer. Observator de arbitri a fost Borislav Alexandrov (Bulgaria).

Mansa secunda se va disputa pe 30 august, de la ora 20:00.