Letonia are pretenţii !

Deva – După ce a întrecut greu Bulgaria cu scorul de 2-0 în turul I al Preliminariilor Campionatului European de Futsal, care se desfăşoară la Deva, Letonia, una dintre echipele cu pretenţii la calificare, a jucat vineri seară al doilea ei meci în compania Angliei.

Cele două echipe au jucat două reprize total diferite. Prima a fost una mai echilibrată, de uzură, în care nici una nu a reuşit să arate ceva deosebit. S-au ratat de ambele părţi ocazii bune de a se deschide scorul, lipsa de inspiraţie şi tehnica deficitară a unor jucători contribuind din plin la acest lucru. Să spunem totuşi că în ultima parte a primei reprize letonienii au fost mai des şi mai periculos în careul advers.

Cu toate acestea, prima repriză se încheie cu scorul de 0-0.
În partea a doua a jocului tot letonienii sunt cei care încep mai în forţă. Aşa se face că în chiar primul minut, Bakanins reuşeşte să introducă mingea în poartă. După primirea golului, englezii nu mai au acelaşi angajament, greşesc tot mai mult, iar în decurs de cinci minute primesc nu mai puţin de patru goluri.

S-a ajuns astfel ca în minutul 28 letonienii să conducă cu un nesperat scor de 5-0.
Încet, încet, englezii îşi revin din şoc şi echilibrează jocul. Cu toate acestea, nu reuşesc să reducă din handicap decât în ultimele secunde ale partidei, care se încheie cu scorul de 5-1 în favoarea letonienilor.