Leverkusen pierde, dar se califica in sferturi

Bayer Leverkusen s-a impus in duelul german din Cupa UEFA, calificandu-se in sferturile de finala ale competitiei in ciuda infrangerii suferite pe terenul lui Hamburg SV, cu scorul de 2-3. Elevii lui Michael Skibbe s-au calificat dupa 3-3 la general, datorita golurilor marcate in deplasare.

Dupa ce castigase prima mansa de pe teren propriu cu 1-0, Bayer Leverkusen a reusit deschiderea scorului si la Hamburg, in minutul 19. Omul care a evoluat pentru sase sezoane la Leverkusen, Sergej Barbarez, a deviat excelent o lovitura libera executata de Tranquillo Barnetta si l-a invins pe Frank Rost, spre deliciul fanilor din Leverkusen care au strabatut 400 de kilometri pentru a-si sustine echipa.

Huub Stevens a mutat inteligent la pauza, inlocuindu-l pe Odjidja-Ofoe cu Trochowski, iar varful cu origini poloneze a reusit egalarea in minutul 53 cu un sut plasat de la 25 de metri, in urma unei faze la care defensiva lui Leverkusen nu a putut respinge o aruncare de la margine.

Bucuria gazdelor nu a durat mult deoarece fotbalistul care a adus victoria in meciul tur, Theofanis Gekas, a scapat singur spre poarta lui Rost dupa o minge in adancime si l-a invins pe acesta cu un sut bine plasat la coltul lung. Hamburg a revenit insa in joc si a egalat din nou in minutul 65, prin Jose Paolo Guerrero, care a fructificat o centrare de la Guy Demel cu un sut frumos din interiorul careului.

Mijlocasul dorit de Chelsea, Inter, Juventus si Valencia, Rafael van der Vaart, si-a adus echipa in avantaj in minutul 81 si pana la finalul meciului, in speranta marcarii golului care ar fi adus calificarea, elevii lui Huub Stevens au luat cu asalt poarta lui Adler, insa acesta a fost de netrecut, astfel ca Bayer Leverkusen se califica in sferturi dupa 3-3 la general, gratie golurilor marcate in deplasare.

Au evoluat:
Hamburg: Rost – Brecko, Reinhardt, Mathijsen, Atouba (Boateng ’61) – Jarolim, Demel, van der Vaart, Odjidja-Ofoe (Trochowski ’46) – Guerrero, Olic (Sam ’77)
Antrenor: Huub Stevens

Bayer Leverkusen: Adler – Castro, Haggui, Friedrich, Sarpei – Gekas (Callsen-Bracker ’82), Barbarez (Scwegler ’72), Rolfes, Vidal (Bulykin ’87), Barnetta – Kiessling
Antrenor: Michael Skibbe