Liberty a bifat primul eşec

ARAD – Întâlnirea cu „bătrâna doamnă” a coincis cu prima înfrângere a salontanilor în acest campionat. La capătul unui meci aprig disputat, UTA s-a impus cu 1-0 (0-0) prin golul reuşit de Roszel în minutul 71. Liberty a fost echipa care a fost periculoasă în prima repriză.

Bine organizaţi în apărare, salontanii şi-au arătat intenţiile ofensive încă din mintul 6 când şutul expediat de Bud de la 22 de metri a trecut aproape de poartă. Arma şutului de la distanţă a fost utilizată şi de gazde, M. Gheorghe testând reflexele lui Bălgrădean în minutul 14. Cea mai mare ocazie de gol i-a aparţinut lui Bud, care putea da lovitura în minutul 19, dar singur la zece metri a şutat în Huţan, ieşit în întâmpinare. Portarul Huţan a fost ocrotit de şansă la şutul lui Iacob trimis de la 28 de metri care a întâlnit transversala. După alte câteva şuturi la ambele porţi, UTA a încheiat repriza cu ocazia lui Ibeh, şut în plasa laterală de la opt metri. În partea a doua Liberty a cedat teren cu trecerea timpului, iar UTA a presat fără să-şi creeze ocazii importante de a marca. Dintr-o fază care nu anunţa mare lucru, arădenii au deschis scorul: Ilin a centrat, din duelul aerian Deaconescu-Buican mingea a ricoşat la Roszel, care a profitat de ieşirea târzie a lui Bălgrădean şi a trimis cu capul în plasă (71). Dezlănţuite, gazdele au forţat imediat golul doi, când Ibeh a rămas singur şi a şutat la colţul scurt şi Bălgrădean a prins. Sub spectrul primei înfrângeri salontanii s-au aruncat în atac, dar fără luciditatea necesară nu au reuşit prea mare lucru. La capătul unei lovituri libere executate de Iacob, Bud a trimis cu capul, însă portarul a scos de sub transversală (80). „Victoria ne-a fost adusă de inteligenta jucătorilor, combinată cu determinarea lor şi posesia balonului superioară nouă. Partida a avut o încărcătură specială, a fost un adevărat derby”, a spus la final Ionuţ Chirilă.

UTA – CF Liberty 1-0 (0-0)

Stadion UTA. Teren bun. Spectatori: 500

A marcat: Roszel ’71

UTA: Huţan – Melinte, Toc, Buican, Văsâie – Ilin, Cr. Todea, Bălan, M. Gheorghe – Roszel (’71 Fl. Negru, 85 M. Ilie), Ibeh. Antrenor: Ionuţ Chirilă.

Liberty: Bălgrădean – B. Străuţ, M. Deaconescu, Cuciula, Tegzeş (’73 P. Petrescu) – Lipă, L. Rus – Chiş (’61 Vrăjitoarea), R. Iacob, Sorian (’81 Sulea) – Cr. Bud. Antrenor: Tibor Selyems.

Remarcaţii meciului: Huţan, Roszel / R. Iacob

Cartonaşe galbene: Cr. Todea ’31, Melinte ’85 / Deaconescu ’54, B. Străuţ ’60

Arbitri: Alexandru Deaconu (Bucureşti) – Dragoş Iliescu (Craiova), Mircea Orbuleţ (Bucureşti)

Observator FRF: George Ionescu (Bucureşti).