Liberty a pierdut în minutul 93

LUPENI - Cu patru juniori în teren, echipa salontană a fost aproape de a se întoarce cu un punct din Valea Jiului. Nu a fost de acord fundaşul Ciprian Luca, a cărui lovitură de cal din al treilea minut de prelungiri a basculat cele trei puncte în desaga „minerilor”, scor 2-1.

Salontanii au intrat bine în joc şi au avut primele ocazii de a înscrie. În minutul 14, Sorian a pasat pentru Kodobocz, care de la 11 metri a trimis pe lângă poartă. Căpitanul Iambor a trimis pe lângă vinclu (’25), iar pe finalul reprizei golul a căzut în poarta salontanilor. În minutul 43, Nicorec a executat o lovitură liberă din lateral stânga, mingea a căzut în faţa porţii, Bordea a văzut-o în ultimul moment şi a fost nevoit să o scoată din plasă (1-0). Partea a doua a început sub semnul echilibrului, jocul fiind lipsit de situaţii de gol la cele două porţi. Finalul s-a animat subit, după ce Liberty a reuşit să egaleze în minutul 85. Iambor a executat un corner, iar Mihai Deaconescu a reluat puternic cu capul, de la zece metri, mingea a lovit transversala şi a intrat în plasă. În loc să se folosească de toate tertipurile pentru a păstra rezultatul, salontanii au capotat în al treilea minut de prelungiri, când veteranul Ciprian Luca a profitat de lipsa de marcaj şi a marcat cu capul din şase metri, din lovitura liberă executată de M. Rus.

Liberty rămâne fără victorie după aceste trei etape din retur, în care au două înfrângeri şi o remiză.

Minerul Lupeni – Liberty 2-1 (1-0)