Liberty a trecut Someşul

Cristian Bud
CF Liberty a obţinut prima victorie în deplasare, scor 2-1 (0-1), cu Someşul Satu Mare. Sătmărenii au început mai bine şi, după ce portarul Gabor s-a remarcat la ocaziile lui Petcuţ şi Neacşa, s-a produs deschiderea scorului.

Deliu a centrat şi Crişan a înscris cu o lovitură de cap (’35). La trei minute de la gol, Gabor a mai salvat unul la „capul” lui Şuteu. Salontanii s-au trezit la pauză şi în partea a doua au reuşit să întoarcă situaţia. În minutul 68, Cristian Bud a egalat din şase metri la o nesincronizare a fundaşilor sătmăreni.

În ultimul minut de joc, Liberty a dat lovitura: Farcău a scăpat pe contraatac, a pasat pentru acelaşi Cristi Bud, care de la marginea careului a trimis cu capul peste Şuta. Pentru Liberty au evoluat: Gabor – Coca (’74 Martin), Zaha, Mândru, Tegzeş – Chiş, L. Rus, (’28 Teodorescu), Deaconescu (’58 Petrescu), Iambor – Farcău, Dobrescu (’53 Cr. Bud). Antrenori: Dan Dobai şi Gergely Alexandru.