Liberty, tocată de arbitri la Severin

TURNU SEVERIN - Salonta a reuşit să cucerească un punct pe terenul echipei FC Drobeta, scor 0-0, care a avut doar victorii pe linie în cele şase jocuri susţinute până sâmbătă în faţa propriilor suporteri.

Punctul este cu atât mai merituos cu cât a fost obţinut în condiţiile unui arbitraj potrivnic practicat de centralul Mihai Ene şi asistentul Radu Ghingiuleac. Salontanii au fost aproape de deschiderea scorului în minutul 18 când Ianc a şutat de la 25 de metri la încheietura barelor. Din minutul 40, bihorenii au jucat în inferioritate numerică, L. Rus fiind eliminat pentru primirea celui de-al doilea cartonaş galben. În aceste condiţii, în partea a doua, oaspeţii au fost condamnaţi la o apărare aglomerată care a reuşit să reziste, iar atunci când a fost depăşită a ieşit în evidenţă clasa portarului Amamoo. Ghanezul a avut câteva intervenţii salutare, ultima fiind în al şaselea minut de prelungiri când a parat şutul lui Ivan trimis de la patru metri.

„După cum se arbitrează la Turnu Severin nu mă miră că nu a luat nimeni puncte acolo. Unul dintre asistenţi (n.r. – Radu Ghingiuleac) la oprit pe Ianc în prima repriză pe motiv de ofsaid, deşi nu a fost, iar apoi gazdele au ajuns de trei ori faţă în faţă cu Amamoo din ofsaiduri clare. Apoi, lui Rus i-a dat uşor primul galben, iar antrenorul Tibor Selymes a fost provocat de arbitrul de rezervă, după care a fost trimis în tribună de central. Noroc că defensiva şi-a făcut datoria şi am obţinut un punct”, a precizat Cătălin Sărmăşan, preşedintele executiv al CF Liberty. De arbitrajul practicat la Turnu Severin s-au plâns şi oficialii FC Bihor, care a pierdut acolo cu 0-2.

FC Drobeta – CF Liberty 0-0

Stadion Drobeta. Teren mocirlos. Spectatori: 500

FC Drobeta: Munteanu – Ciocu (’46 Poenaru), Amzucu, Ignat, Trofin – Mitici (’71 Boboescu), Ivan, Păun, Moutinho – Jenaru (’57 Bucă), Epure. Antrenor: Marian Bucurescu

CF Liberty: Amamoo – Lázár, Ibric, Lipă, Coca (’85 S. Tegzeş) – Ianc (’65 Chiş), L. Rus, Deaconescu, Caciora – Cr. Bud (’46 Mândru), Bajner. Antrenor: Tibor Selymes

Remarcaţii meciului: Ivan / Amamoo, Lipă

Cartonaşe galbene: Amzucu ’60 / L. Rus ’27 şi 40, Ibric ’38, Amamoo ’89

Cartonaşe roşii: – / L. Rus ’40

Arbitri: Mihai Ene – Radu Ghingiuleac, Mihaela Gomoescu (toţi din Bucureşti), rezervă Eduard Constantinescu (Craiova).

Observator FRF: Gheorghe Moise (Bucureşti)