Lideri la Cupa României

ORĂŞTIE – Dacicus Orăştie a ocupat locul I în clasamentul general pe medalii la Cupa României la karate „Eure-Ka”, desfăşurată în week-end la Timişoara.

Sportivii antrenaţi de Nicolae Iordăchescu au cucerit 12 medalii de aur, şase de argint şi cinci de bronz, palmares cu care au devansat cluburile Şodan Timişoara şi UTK Timişoara. La competiţie au participat mai puţine cluburi decât de obicei, întrucât întrecerea a fost programată iniţial pentru data de 22 decembrie şi s-a disputat în devans.
De la Dacicus Orăştie au obţinut medalii de aur Lorena Davidesc, Sonia Neagu, Eva Spanior, Andrei Dăncescu, Cristina Aniţu, Ioana Popescu (2 medalii de aur), Alexandra Uriţesc, Cătălin Clonţa, Mihail Plop, Ramona Frăţilă şi echipa de kata formată din Sonia Neagu, Bianca Orzescu şi Claudia Stănuţ. „Suntem mulţumiţi de rezultate, pentrui că medaliile sunt valoroase chiar dacă la competiţie au participat doar 120 de sportivi de la 10 cluburi din ţară”, afirma antrenorul Nicolae Iordăchescu.
Rezultate foarte bune la Cupa României a obţinut şi junioara Diana Ioan de la CS Budo Karate Hunedoara, antrenor Ghiţă Păiuş, care a cucerit medalia de aur la kumite şi argintul la kata.