Ligia Grozav, campioana nationala scolara

De Gavril Nutiu
Ligia Grozav
Campionatele naţionale şcolare de atletism au adus trei medalii pentru sportivii orădeni.

Cea mai bună performanţă a fost obţinută de Ligia Grozav (antrenor Virgil Preda), care a devenit campioană naţională în proba de săritură în înălţime, cu rezultatul de 1,80 metri. Bianca Lazăr Fazecaş (antrenoare Livia Méhes) s-a clasat pe locul secund la aruncarea ciocanului, cu 47,80 metri. Cele două au concurat pentru LPS Bihorul. Reprezentând CN „Mihai Eminescu”, Sergiu Perţe (antrenor Virgil Preda) a câştigat medalia de bronz la înălţime, cu 1,94 metri. Aproape de podium au fost Laura Bojan şi Ionuţ Benea, situaţi pe locurile V la lungime cu 5,25 metri, respectiv la ciocan cu 47,80 metri. Mădălina Meze şi Rareş Negru au ocupat locurile VI la înălţime cu 1,55 metri, respectiv la lungime cu 6,64 metri.