Liverpool obtine biletele pentru finala la penalty

ANGLIA – Liverpool s-a calificat in finala Ligii Campionilor dupa ce a trecut de Chelsea Londra in urma loteriei de la 11 metri. Cele 90 de minute s-au terminat cu victoria lui Liverpool, scor 1-0, iar la penalty, cormoranii s-au impus cu 4-1.

Grijile pentru aceasta partida l-au apucat pe Jose Mourinho inca din timpul remizei, scor 2-2, cu Bolton, din Premiership. Ricardo Carvalho se accidentase, iar lucrurile nu erau deloc roz pentru Chelsea. In plus, nemultumit ca nu a fost anuntat ca titular, Sevcenko s-a dat accidentat si nu a mai facut parte din lotul lui Mourinho.

Debutul meciului a fost unul extrem de fragmentat, cu faulturi si accidentari de fiecare parte. Desi obisnuiesc sa paseze indelung, londonezii nu au facut acest lucru si in aceasta partida, iar raportul posesiei din primele minute arata ca Liverpool a avut balonul 71% din timpul de joc.

Primul sut pe spatiul portii a consemnat si primul gol al partidei. In minutul 22, Liverpool a beneficiat de o lovitura libera de la 30 de metri, lateral stanga, iar toti ochii erau atintiti spre Crouch, care asteptat o centrare. Geniul lui Gerrard si-a spus inca o data cuvantul si acesta a executat lovitura libera pe jos, la 20 de metri, spre Daniel Agger, care a sutat imparabil si a deschis scorul pe Anfield Road.

Chelsea a incercat egalarea in minutul 31, cand Mascherano l-a scapat din marcaj pe Drogba, ivorianul a patruns in careu, a sutat, dar Reina a fost la post si a respins. Londonezii au avut sansa de a intrat cu un egal la pauza, beneficiind de o lovitura libera din preajma coltului terenului, in ultimul minut al primei parti. Lampard a executat in gura portii, insa Reina a iesit excelent si a respins, iar Mejito Gonzales a fluierat sfarsitul primei reprize.

Inceputul partii secunde a fost identic cu cel al primei parti, modest. Prima ocazie de gol a venit in minutul 57m cand Pennant l-a ametit pe partea dreapta pe Makelele, a centrat la coltul lung spre Crouch, “Robotul” a reluat cu capul, iar Petr Cech a respins cu greu.

Pennant a facut ce a vrut pe partea dreapta a atacului lui Liverpool. Dupa ce s-a distrat cu Joe Cole, a centrat in careu, mingea a ajuns pe partea stanga la Zenden, olandezul a recentrat, iar Dirk Kuyt a reluat cu capul in bara transversala!

Dupa cateva minute de joc modest, Chelsea a mai avut inca o sansa de a egala, in minutul 76, cand Ashley Cole a patruns furtunos in careul lui Liverpool, a centrat puternic in fata portii, dar Drogba a reluat peste poarta goala, din numai patru metri.

Ambele echipe au parut multumite cu prelungiri, insa au mai avut cateva ocazii de a inscrie. Drogba a fost blocat excelent de Reina, iar sutul lui Zenden din minutul 87 a fost retinut in doi timpi de Cech.

Meciul a ajuns in prelungiri, iar nici o echipa nu a vrut sa riste nimic. Singurul lucru notabil din prima repriza de prelungiri a fost golul anulat al lui Dirk Kuyt, din minutul 100. Gerrard a sutat puternic de la 25 de metri, Cech a gresit si a respins in fata, iar Kuyt a inscris cu un sut puternic, insa sarbatoarea de pe Anfiel Road a fost oprita de un fanion ridicat de la margine pe motiv de offside.

Nici in repriza a doua de prelungiri nimeni nu a vrut sa riste nimic, Chelsea a parut echipa mai proaspata, insa Dirk Kuyt a avut sansa sa o duca pe Liverpool in finala, dar nu a fost in stare sa-l invinga pe Cech de la 12 metri, sutand in portarul londonezilor.

La loteria penaltyurilor, Liverpool a castigat cu scorul 4-1, pentru cormorani inscriind Zenden, Xabi Alonso, Gerrard si Kuyt. Pentru Chelsea a inscris Lampard si au ratat Robben si Geremi.

Reina a fost eroul cormoranilor, aparand penalty-urile lui Robben si Geremi, introdusi pe teren in prelungirile meciului. Liverpool s-a calificat in finala ce va avea loc pe 23 mai pe Stadionul Olimpic din Atena, iar dinamovistii tremura de emotii, prezenta lor direct in grupele Ligii Campionilor fiind nesigura. In finala, Liverpool va intalni castigatoarea dublei manse AC Milan – Manchester United, care se va disputa miercuri si pleaca de la scorul de 3-2 pentru englezi.