Livezi goale pentru Luceafărul

4Comentarii
Luceafărul a pierdut pentru prima dată în deplasare, scor 0-1, cu Voinţa Livezile.

Al cincilea joc în deplasare a concis şi cu prima înfrângere pentru Luceafărul Oradea pe terenul altei echipe. Voinţa Livezile a reuşit să se impună cu 1-0 (1-0) prin golul marcat de Măjer din penalty în minutul 24. Ce s-a întâmplat? Ex-orădeanul Otniel Sighiartău a pătruns în careu talonat de Giura, însă portarul Goia a ieşit aiurea şi l-a doborât pe atacant, iar Măjer a transformat penalty-ul. În continuarea jocului, Luceafărul s-a lansat în cura pentru egalare, dar lipsa de eficacitate devine acută la echipa antrenată de Florin Farcaş. Potrivit oficialilor orădeni, Dumiter, Ianc, Neaga şi Giura au ratat situaţii bune de a marca, iar Grosu a trimis balonul în bară în minutul 70. De menţionat faptul că din minutul 60, Voinţa a evoluat în inferioritate numerică deoarece Apostolache a fost eliminat pentru cumul de cartonaşe galbene.

Pentru Luceafărul au evoluat: Goia – Pocian, Bulz, Giura, Morar – Ianc, Ov. Ghilea (’72 Codoban), Magda (’46 Grosu), Dumiter (’46 Buştea) – Fl. Neaga, Trofin (’60 Kis).