Ljubicic, calificare lejera in optimile de la Queen’s

LONDRA – Croatul Ivan Ljubicic s-a calificat in optimile de finala ale turneului ATP de la Londra, trecand peste mult mai slab cotatul thailandez Danai Udomchoke, scor 6-3, 6-4.

Considerat favoritul numarul cinci la Queen’s, Ljubicic a avut nevoie de doar doua breakuri si un serviciu excelent pentru a il invinge pe Udomchoke. In primul set, Udomchoke a putut sa se tina dupa Ljubicic doar pana in game-ul al cincilea, cand croatul a facut game si apoi, cu un serviciu puternic, a castigat setul cu 6-3.

Istoria setului secund a fost identica cu cea a primului set. Udomchoke, in varsta de 26 de ani, a stat in plasa lui Ljubicic pana la jumatatea setului, cand croatul a facut din nou break. Ljubicic a fost atat de sigur pe serviciul sau, incat devenise nepasator la servele thailandezului, oferindu-i acestuia puncte de fiecare data.

In finalul meciului, la 5-4 in favoarea sa, Ljubicic a avut 40-0 si se parea ca va termina en-fanfare, dar nu a fost asa. Profitand de relaxarea croatului, Udomchoke a revenit si a egalat la 40-40, insa Ljubicic a preluat rapid conducerea, terminand meciul cu un as.