Locadin Ţeţchea a învins liderul

Dupa ce a învins pe FC Bihor II, Locadin Tetchea nu a avut nici un fel de complexe în fata echipei Tricolorul D’Amore Alparea, liderul la zi al clasamentului Diviziei D, de care a trecut cu 5-1 (1-1).

Gazdele au deschis scorul înca din minutul 5 prin Silaghi si se parea ca nu vor avea mari probleme în a se impune. În minutul 44, Vali Mangra a restabilit egalitatea, iar dupa pauza si-a continuat recitalul marcând înca de trei ori, în minutele ’64, 86 si 90. Scorul final a fost stabilit de Pascalau, care a punctat în primul minut de prelungire.

În ultimul sfert de ora al meciului D’Amore a evoluat în inferioritate, Toseschi fiind eliminat pentru primirea a doua cartonase galbene.
Pentru Tricolorul au evoluat: Axinte – Gabor (’46 Rotar, 77 Caraiman), Belea, Crisan, Hulea, Somodi, Cuc, Toseschi, Raseanu (’31 Luczo), Urs, Silaghi. Antrenori: Ioan Pop si Gheorghe Atesan.

De partea cealalta, antrenorul Catalin Manoiu i-a utilizat pe: Groze – D. Lazar, Cura, Luput, Târt, Iacob (’89 Chirila), P. Lazar, Bocse (’79 Bront), Pascalau, Mangra, Enache (’60 Bisztran). Partida a fost arbitrata de Dorel Constandache – Stelian Dem si Alexandru Herman (toti din Oradea). În urma acestui rezultat, lupta pentru calificarea la barajul pentru promovarea în Divizia C s-a relansat, FC Bihor II apropiindu-se la cinci puncte.