Lorient invinge campioana Lyon

FRANTA – Lorient a mai facut o ‘victima’ in acest debut de Ligue 1, invingand in etapa a 4-a campioana ultimilor sase ani, Olympique Lyon, Marama Vahirua fiind eroul gazdelor cu o dubla.

Autor al unei duble in victoria (3-1) obtinuta cu Paris Saint Germain la mijlocul saptamanii, Vahirua a deschis scorul in minutul 14 cu o executie pretentioasa din voleu. Campionii au revenit pe tabela in minutul 32 prin Benzema, acesta invingandu-l pe Audard cu un lob.

Vahirua a mai punctat o data in minutul 65, finalizand perfect centrarea lui Nicolas Marin, astfel ca micuta grupare din Hexagon urca pe locul secund al clasamentului, la egalitate de puncte cu liderul Le Mans, ambele formatii avand cate zece puncte. Le Mans a terminat la egalitate, 1-1, intalnirea disputata pe teren propriu in compania celor de la Lille.

Nicolas Fauvergue a deschis scorul pentru oaspeti in minutul 34, Grafite egaland situatia pe tabela. Intr-o alta partida din etapa a 4-a din Ligue 1, AS Monaco a invins de o maniera categorica pe Sochaux, 3-0, doua din golurile oaspetilor purtand semnatura cehului Jan Koller. Monaco a urcat in urma acestui succes pe locul patru, echipa din Principat fiind urmata de nou-promovata Racing Strasbourg, care a invins cu 3-1 pe Toulouse, in deplasare.

Paris Saint Germain a irosit o noua oportunitate de a obtine prima victorie in acest sezon, remizand alb pe terenul lui Metz, acelasi scor inregistrandu-se si la intalnirea dintre Saint Etienne si Bordeaux.