Lotus a câştigat derby-ul cu Someşul

ORADEA - În derby-ul pentru locul doi dintre Someşul şi Lotus Felix, bihorenii au obţinut o victorie importantă, scor 2-1 (1-1). Sătmărenii au deschis scorul în minutul 5, dintr-un penalty transformat de Florin Bud, obţinut după un fault în careu asupra lui Şuteu.

Egalarea a survenit în urma unei lovituri libere de la 25 metri, executată de Cristi Ardelean în vinclu (’17). Mai buni, bihorenii au reuşit să se impună chiar dacă din minutul 69 au evoluat în inferioritate, Pavel fiind eliminat după două cartonaşe galbene. Golul victoriei a fost reuşit de Morna, în minutul 74, care a reluat în plasă o minge respinsă în faţă de Suciu, după un „cap” al lui Brândaş. Antrenorul Lucian Ciocan a utilizat următorul unsprezece: Câmpan – Cr. Ardelean, Brândaş, Pavel – Letan, Cl. Mutu, Fărcuţa, Anton (’68 Matei) – Codoban – Morna (’90 Galea), Ţârlea (’58 P. Luca).

Unirea – CF Liberty 2-0

Liberty a făcut cel mai slab meci din acest sezon şi a pierdut după opt luni, scor 0-2 (0-2), tot în compania echipei din Sânnicolau Mare, care a câştigat şi în tur la Salonta. Gazdele au marcat în urma unor greşeli mari de apărare, prin V. Grigore (13) şi Bura (20). Pe final, salontanii au avut câteva situaţii bune, printre care şi o bară a lui Farcău (’70). Antrenorul Dan Dobai a mizat în acest joc pe: Axinte – Coca, Zaha, Cuciula, S. Tegzeş – Chiş, Mândru, Deaconescu (’30 Ianc), Iambor (’60 Szalai) – Dobrescu, Cr. Bud (’28 Farcău). De la gazde a lipsit atacantul Vali Miculescu, bolnav de varicelă.

Voinţa Macea – CF Beiuş 1-0

Beiuşenii au pierdut la limită, în urma unui gol marcat de Oaidă în minutul 44. „După cum am jucat meritam măcat un punct. Din păcate, am luat un gol la o jumătate de ocazie a lor”, a explicat antrenorul Rudy Kovacs. Pentru CF Beiuş au jucat: Odobasianu – Rusu, Gh. Rus, Muşuroaia, Şerb – Balea, Mihoc, Lupo (’46 Bugiu), Oraş – Silaghi, Kadar. Antrenor: Rudy Kovacs.

Celelalte meciuri: Timişul Albina – UMT 2-1, Tim Giroc – Gloria Arad 4-0, Calor Timişoara – Olimpia Satu Mare 2-1, Victoria Nădlac – Florenţa Odoreu 3-0 (oaspeţii s-au retras din campionat). Astăzi se dispută meciurile ACU Arad – CS Ineu (ora 11) şi Fink Fenster Petreşti – Victoria Carei (ora 17).