Lotus este liderul seriei a VI-a în L3

După trei etape, Lotus Băile Felix este singura echipă din seria a şasea care a acumulat maximum de puncte. Ultima victimă a bihorenilor a fost Florenţa Odoreu, învinsă cu scorul de 3-1 (1-0).

Însă, până să deschidă scorul, elevii lui Lucian Ciocan au fost neinspiraţi, iar ocaziile mai importante au aparţinut oaspeţilor. Dragoş l-a pus la treabă pe Câmpan cu un şut de la 30 de metri, dar portarul a respins în corner (29). După cinci minute, apărarea a fost surprinsă şi Marcel Mare a trimis în bară, mingea revenită fiind reluată de Dragoş şi Pavel a evitat golul respingând din zona liniei porţii.

Izbăvirea gazdelor s-a produs în ultimul minut al primei reprize. Todea a centrat din corner, Brândaş a prelungit mingea şi Iova, din unghi, a trimis în plasă. Diferenţa dintre cele două formaţii a fost mai clară în a doua repriză, când Lotus a mai punctat de două ori. Golul doi la reuşit juniorul Letan, care a fructificat centrarea lui Anton (59), iar Morna a majorat avantajul cu un şut de la 14 metri pe sun portar (72). Relaxarea din final i-a costat un gol, Mureşan surprinzându-l pe Câmpan cu un şut de la marginea careului.

La finalul partidei, antrenorul Lucian Ciocan a precizat că obiectivul său este…salvarea de la retrogradare.

Au evoluat echipele:

Lotus: Câmpan – Brândaş, Iova (’80 Hora), Pavel – Letan, P. Luca, Todea (’68 Fărcuţa), Codoban (’77 Ghilea), Anton – Ţârlea, Morna. Antrenor: Lucian Ciocan

Florenţa: Dorgai – Teger, Mih, C. Cosma, Chifor, Cenan, Fl. Pop (’70 Sima), G. Mare (’60 Mureşan), M. Mare, Lung, Dragoş. Antrenor: Ioan Melnic