Lotus şi Liberty au învins, CF Beiuş a pierdut în L3

La capătul unui joc modest, Lotus a obţinut a patra victorie consecutivă, scor 2-1 (1-1), cu Timişul Albina, iar Liberty a invins Calor Timisoara cu 2-1 si CF Beiuş a pierdut cu Unirea Sânnicolau Mare cu scorul de 1-2.

În minutul 5, antrenorul Ciocan a fost nevoit să facă prima schimbare, după ce Iova şi-a spart capul într-o ciocnire cu coechipierul său Luca. Jocul modest al gazdelor le-a permis oaspeţilor să deschidă scorul în minutul 15 prin Bârză.

Treptat, elevii lui Ciocan s-au trezit şi în minutul 34 Brândaş a egalat din centrarea lui Mutu, cu o lovitură de cap. Golul victoriei a venit dintr-un penalty obţinut de „jandarmul” Morna, care a fost transformat de Mutu (’65). Pentru Lotus au jucat: Câmpan – Cr. Ardelean, Brândaş, Iova (‘5 Anton) – Letan, P. Luca, Cl. Mutu, Fărcuţa – Codoban (’67 Buştea) – Morna (’86 Matei), Ţârlea (’77 Galea).

Liberty – Calor 2-1

Liberty a obţinut o victorie fără strălucire, scor 2-1, asigurând-şi punctele în urma unor lovituri de la 11 metri. Timişorenii au marcat primii în minutul 29, prin Staicu, egalarea survenind din penalty. Farcău a fost obstrucţionat în careu şi Ianc a transformat lovitura de la 11 metri (’40).

La faza respectivă, Mezecov a primit al doilea cartonaş galben şi a fost eliminat. În superioritate numerică, salontanii s-au desprins decisiv tot din penalty, Cristi Bud transformând lovitura de la punctul cu var (’55), scor 2-1.

Abia intrat pe teren, Szalai a fost faultat dur şi a fost transportat cu Salvarea la Spitalul Judeţean din Oradea, fiind diagnosticat cu fractură de maleolă. Antrenorul Dan Dobai a folosit formula: Axinte – Coca (’68 Ioniţă), Zaha, Cuciula, S. Tegzeş – Chiş, Mândru, Ianc, Iambor (’56 Szalai, 60 Petrescu) – Dobrescu, Farcău (’51 Cr. Bud).

CF Beiuş – Unirea 1-2

Beiuşenii au avut un meci extrem de greu cu Unirea Sânnicolau Mare. La fel ca în meciurile de mai sus, oaspeţii au deschis scorul în minutul 56, prin Tulcan.

Opt minute mai târziu Balea a reuşit să egaleze, dar Sânnicolau Mare a plecat cu toate punctele după ce acelaşi Tulcan a punctat în minutul 82, scor 1-2.

Pentru CF Beiuş au jucat: Lazea – Şerb, Gh. Rus, Muşuroaia, Rusu (’66 Lupo) – Balea, Kadar, Mihoc, Bugiu (’79 Apetri) – Moldovan, Silaghi.

Celelalte meciuri: UMT – ACU Arad 1-2, CS Ineu – Victoria Nădlac 4-3, Florenţa Odoreu – Voinţa Macea 0-3, CS Tim Giroc – Someşul Satu Mare 1-2, Gloria Arad – Victoria Carei 0-0 şi Olimpia Satu Mare – Fink Fenster Petreşti 2-0.

În urma acestor rezultate, pe primele locuri se situează 1. Liberty – 59 puncte, 2, Lotus – 53 p, 3. Voinţa Macea – 49 p, 4. Someşul – 48 p.

CLASAMENT

1.     Liberty Salonta   26     18     5      3      57     -       19     59     +17

…………………………………………………………………………………………..

2.     Lotus Sânmartin 26     16     5      5      41     -       20     53     +14

………………………………………………………………………………………….

3.     Voinţa Macea     26     14     7      5      53     -       27     49     +9

4.     Someşul S.M.     26     15     3      8      48     -       31     48     +12

5.     Calor Timişoara  26     14     5      7      59     -       26     47     +8

6.     Sânnicolau Mare 26     13     8      5      41     -       30     47     +8

7.     Timişul Albina    26     12     4      10     42     -       35     40     +4

8.     UM Timişoara     26     10     7      9      39     -       27     37     -2

9.     Victoria Nădlac   26     10     7      9      36     -       37     37     -2

10.    Gloria CTP Arad  26     11     3      12     38     -       40     36     -3

11.    CS Tim Giroc      26     9      7      10     34     -       36     34     -5

12.    FC ACU Arad      26     9      5      12     32     -       41     32     -7

13.    Olimpia S.M.      26     8      8      10     27     -       37     32     -10

14.    Bihorul Beiuş      26     9      2      15     37     -       56     29     -10

…………………………………………………………………………………………

15.    CS Ineu Arad     26     7      5      14     34     -       43     26     -13

16.    Victoria Carei     26     7      5      14     24     -       43     26     -13

17.    Florenţa Odoreu 26     3      4      19     21     -       63     13     -23

18.    Fink Fenster       26     2      5      19     11     -       65     11     -28