LPS a remizat cu Corvinul

ORADEA – Pe Stadionul Tineretului s-a disputat un meci restanţă din campionatul juniorilor republicani A, între LPS Bihorul şi Corvinul Hunedoara. La capătul unui joc extrem de disputat, scorul a fost egal, 1-1 (0-1).

Orădenii au ratat o ocazie imensă în minutul 5, când Copil a scăpat singur, a trimis pe lângă portar, însă mingea a trecut puţin pe lângă. Hunedorenii au deschis scorul prin Samfira, care a profitat de o nesincronizare a fundaşilor centrali (’35). Egalarea s-a produs în minutul 76: Andrei a executat un corner într-un careu supraaglomerat, fundaşul Floruţa a reluat în bară, mingea i-a revenit şi a şutat în plasă pe sub portar. Până la final nu s-a mai întâmplat nimic notabil, jocul terminându-se cu o remiză echitabilă.

În urma acestui rezultat, FC Bihor a făcut schimb de locuri cu Corvinul, redevenind lider. Antrenorul Lucian Stance a aliniat formula: Dancu – Gârz, Floruţa, Buescu, Andrei – Podhora (’74 Ciordaş), Ciuciu, Opota (’64 Alb), Sime (’83 Selejan) – Copil (’85 Demeter), Bodea (’88 Ciurdar). Duminică, de la orele 13 şi 15, pe terenul Motorul se va disputa derby-ul orădean între FC Bihor şi LPS Bihorul.