Luceafărul a dezamăgit cu Ripensia

10Comentarii
Luceafărul nu a reuşit să se reabiliteze după semieşecul din etapa trecută, ba mai mult a înregistrat contraperformanţa să piardă cu nou promovata Ripensia Timişoara.

Lipsa de concentrare la finalizare, dar şi greşelile nepermise din defensivă au făcut că balanţa să se încline în favoarea bănăţenilor. Un eşec neaşteptat, în faţa unei echipe care nu s-a cantonat în apărare şi a încercat să creeze pericol de fiecare dată când a avut ocazia.

Pe un fond de dominare teritorială, bihorenii s-au remarcat prin lipsă de responsabilitate în preajma careului, fie că a fost vorba de pasa decisivă sau încercarea de a finaliza. Dacă săptămâna trecută au ratat din toate poziţiile, cu Ripensia ocaziile clare au lipsit. Cea mai bună şansă de a marca a irosit-o Codoban, al cărui şut plasat de la marginea careului a fost respins în corner de Gakos în minutul 45.

Bănăţenii şi-au arătat „colţii” în debutul părţii a doua, când contraatacul lui Dumiter a fost blocat de Ban, mingea a ricoşat la Mediop, care a şutat în blocaj. Riposta a venit imediat, dar şutul puternic expediat de Păcurar de la 16 metri a fost respins cu greutate de Gakos (51). La faza următoare a venit golul: Bedea a făcut o cursă pe partea stângă, a pasat pentru Ban a cărui centrare în faţa porţii a fost reluată cu latul în plasă de Hergheligiu, intrat pe teren în minutul 20 în locul lui Matei, accidentat (1-0).
luceafarul-oradea-ripensia-timisoar-19

Lucrurile erau în grafic, Ţălnar a mutat defensiv prin introducerea lui Feher în locul lui Codoban, pentru a da mai multă consistenţă defensivei, însă efectul a fost invers.

Goluri identice

După două faze fixe, Ripensia a reuşit să întoarcă rezultatul, scenariul golurilor fiind identic. În minutul 67, bănăţenii au executat un corner, mingea a fost respinsă, iar Dumiter (18 ani), nemarcat, a trimis în stânga lui Poiană de la 12 metri (1-1). Bihorenii n-au învăţat din greşeala precedentă şi au mai fost taxaţi o dată, mingea respinsă a ajuns de data asta la Bobină (22 de ani), care a şutat de la 15 metri în dreapta portarului, lângă bară (1-2).

Inexplicabil, în minutele rămase, Luceafărul nu a mai avut reacţie, jucătorii bihoreni căzând din toate punctele de vedere. Un sfert de oră în care echipa antrenată de Cornel Ţălnar n-a fost în stare să creeze presiune la poarta juniorului Gakos (19 ani)! Ba mai mult, Ripensia a fost aproape de un nou gol când Mediop i-a luat faţa lui Cordoş, dar a şutat din 6 metri peste poartă. Înfrângere neaşteptată şi dureroasă pentru Luceafărul, echipă care şi-a propus să se bată la locurile fruntaşe, dar după două etape a pierdut 5 puncte pe teren propriu în faţa unor echipe accesibile.

LUCEAFĂRUL – RIPENSIA 1-2 (0-0)

Stadion Iuliu Bodola. Teren bun. Spectatori: 500

Au marcat: Hergheligiu 52 / A. Dumiter 67, Bobină 75

Luceafărul: Poiană – Balea, A. Cordoş, A. Mutu, I. Ban – Ţegle, P. Păcurar (68 Chiş-Toie) – C. Roşu (cpt), Cl. Codoban (60 Feher), Bedea – M. Matei (20 Hergheligiu). Antrenor: Cornel Ţălnar

Ripensia: Gakos – Ad. Popa (cpt.), Vlădia, Hecsko, Toma – Dumiter, Bobină – Zaluschi, Ungureanu, Matiş – Ndiaye. Antrenor: Remus Steop

Cartonaşe galbene: Codoban 44, Bedea 58 / Zaluschi 9, Hecsko 17, Mediop 57

Arbitri: Cristian Codrea – Cristian Nicolae Lucaci şi Radu Despa (toţi din Baia Mare).

Observatori FRF: Lucian Măiereanu (Braşov) şi Mircea Sârbu (Hunedoara)