Luceafarul a învins, dar n-a convins

6Comentarii
Luceafarul Oradea a câştigat cu 4-2 (2-1) prin câte o „dublă” reuşită de Codoban şi Lupaşcu.

Liderul Seriei a V-a din Liga a III-a nu a avut meci uşor cu FC Scolar Resita, de care a reuşit în cele din urmă să de desprindă. Deşi ne-am fi aşteptat să vedem o echipă gazdă proaspătă şi prin prisma faptului că a petrecut în cantonament cele două nopţi dinaintea partidei, lucrurile nu au stat deloc aşa. Orădenii au construit greu în faţa unei echipe care s-a apărat sus, iar deschiderea de scor s-a produs după o fază fixă (’20). Arbitrul a acordat uşor o lovitură liberă de la circa 20 de metri, poziţie lateral stânga, iar Codoban a executat magistral, bară-gol (1-0).
Cu cinci minute înainte de pauză, Roşu a combinat cu Lupaşcu, iar ultimul a înscris cu un şut de la 7 metri (2-0). Avantajul s-a înjumătăţit în minutul 45 când fundaşul Magda i-a oferit o pasă cadou lui Dochiţa şi atacantul advers nu a ratat de la 12 metri (2-1).
Imediat după reluare a fost rândul Luceafarului să primească un cadou din partea arbitrului, care a indicat punctul cu var pentru o presupusă ţinere în careu.

Goluri făcute cadou

Lupaşcu a executat penalty-ul fără speranţe pentru portarul reşiţean (’47). După zece minute de joc confuz, orădenii au ratat două bune ocazii prin Roşu, care a reluat aiurea de la doar 6 metri (58), iar un minut mai târziu Codoban a şutat puţin pe lângă de la marginea careului.
Golul patru a venit după o fază frumoasă de atac în care Paina a centrat peste toată apărarea adversă şi Codoban a punctat cu un voleu necruţător de la 8 metri, lateral (68). Imediat reşiţenii au făcut 4-2, după o neinţelegere între Cura şi Goia, mingea a ajuns la Afrem care nu a refuzat cadoul şi a marcat în poarta goală. A rezultat o victorie meritată a gazdelor, care mai au însă de muncit la exprimarea în teren. Jocul nu are cursivitate şi nici consistenţă, în condiţiile în care pretenţiile au crescut după campania de achiziţii dusă în această iarnă, când au fost aduşi doar jucători din Liga 2.
Pentru Luceafarul au evoluat: Goia – Letan, Cura, Magda, D. Muntean – Ember (’85 Fl. Neaga), Ov. Ghilea (’57 Gh. Popescu), Svarczkopf, Codoban (’75 Ţîrlea) – C. Roşu, Lupaşcu (’64 Paina).
În celălalt meci disputat ieri, CFR Simeria – FC Timişoara II, scor 2-3.