Luceafărul a ratat victoria în prelungiri

Bihorenii au obţinut al doilea punct în deplasare în acest tur de campionat.

Cu un lot subţiat de suspendări şi accidentări (Oros şi Opriş au fost suspendaţi, iar Tînc şi Ţîră, accidentaţi), Luceafărul a obţinut o remiză pe terenul penultimei clasate Dacia Unirea.

Bihorenii au controlat jocul, raportul cornerelor fiindu-le favorabil (7-0), ca şi cel al şanselor de a marca.

În prima parte, oaspeţii au trecut pe lângă deschiderea scorului prin Chiorean (11), Paraschiv (29 ) şi Mitrică (30), după care Moga a fost atent la lobul încercat de Van den Direst (34).

Brăilenii au rămas în inferioritate din minutul 64, când Niţă l-a faultat dur pe Chiorean. „Luceferii” au profitat şi au înscris 10 minute mai târziu: Mitrică a pasat pntru Alex Dulca, care a înscris cu un şut puternic din colţul careului de 6 metri, trimis la vinclu, pe colţul scurt (0-1). O neatenţie în prelungiri i-a privat pe bihoreni de prima victorie în deplasare, Pleşa reuşind să-l învingă pe Moga cu un şut din 10 metri (1-1).

Luceafărul încheie turul cu 20 de puncte, dintre care doar două au fost aduse din deplasare.

Duminică, 2 decembrie, în prima etapă a returului, Luceafărul va evolua pe teren propriu în compania echipei ACS Energeticianul.

Partida este programată de la ora 11:00 la Baza Sportivă Luceafărul din Sînmartin.