Luceafărul a strălucit la Paleu

PALEU - La debutul pe propriul teren în Liga a IV-a, FC Bioland, echipa vicepreşedintelui Consiliului Judeţean, Kiss Alexandru, a înclinat steagul, scor 1-2 (1-2), în faţa Luceafărului Oradea.

Gruparea patronată de Gavrilă Ghilea a pornit în forţă şi după 13 minute avea un avantaj liniştitor prin golurile reuşite de Monenciu (‘5), care a reluat în plasă o minge respinsă în faţă de Dobre, şi Jude (’13), care a punctat cu un şut de la 16 metri. Replica gazdelor a venit după nouă minute prin Szeleş, cu un şut din interiorul careului. Elevii lui Muzsnay au forţat egalarea şi au trimis de două ori mingea în bară prin veteranul Pal Borza (40 ani). Însă Luceafărul a rezistat şi bifat a doua victorie consecutivă. „Noi am început foarte bine meciul şi am marcat de două ori. În loc să facem imediat 3-0 la ocazia avută, gazdele au marcat şi jocul s-a echilibrat. În partea a doua am reuşit să ne închidem bine şi ne-am conservat avantajul avut din prima repriză”, a explicat succesul antrenorul Florin Farcaş.

Au evoluat echipele:

Bioland: Dobre – Lupuţ, Madar, Filimon (’80 Beşu), Pătulea, Ienciu (’68 R. Popescu), Faur, Kadar, Cioloş, Szeles, Borza. Antrenor: Muzsnay Zsolt

Luceafărul: Goia – Jude, Cosmin Pop, Iova, Morar, Ember, Grosu (’70 Cuc), Crişan, Jurge (’89 Peter), Briciu (’90+3 Podhora), Monenciu (’46 Silaghi)

Arbitri: Ciprian Danşa – Radu Pantea, Iulius Timar

Observator AJF: Valer Vancea