Luceafarul, al treilea succes

Echipa orădeană a dispus ieri cu scorul de 1-0 (1-0) de ACS Recas, în etapa a III-a.

Luceafarul Oradea a obţinut a treia victorie consecutivă din tot atâtea etape disputate în noua ediţie. Unicul gol al întâlnirii a fost marcat de Codoban ’21, din penalty, după o fază în tot el a expediat mingea cu capul, balonul fiind oprit cu mâna de un adversar. Oaspeţii au ripostat, ratând o mare ocazie în minutul 45, când Crişan a şutat în bara transversală. În repriza secundă, gazdele au avut cel puţin trei oportunităţi de a-şi majora avantajul, dar Bogdan (’64), Paina (’78) şi Tăut (’86) nu au găsit drumul spre gol. Victoria orădenilor a fost pe deplin meritată.

Au jucat echipele:

Luceafărul: Goia – Letan, Indrieş, Cura, Molnar – G. Bogdan (’85 Tăut), Micaş, Ov. Ghilea (’62 Briciu), Codoban (’46 Magda) – Ţârlea (’66 Paina), Roşu. Antrenor: Dacian Nastai.

ACS Recaş: Sârbu – Novacovici, Ştreangă, Ion, Ahritoulesei – Boldea (’79 Nanu), Rogozinaru (’79 Steop), Paleacu, Ignea, Crişan (’74 Ionuţ) – Enciu (’57 Andronic). Antrenor: Sorin Balu.

Cartonaşe galbene: Briciu, Tăut / –

Cea de-a doua echipă bihoreană din Seria a V-a, CF Bihorul Beiuş, a avut etapă liberă. G.N.

FOTBAL LIGA 3, SERIA 5, ETAPA A III-A

Şcolar Reşiţa – Gloria Arad 1-0 (0-0). Hamat ’80

Luceafărul Oradea – ACS Recaş 1-0 (1-0). Codoban ’21 din penalty

FC Hunedoara – Millenium Giarmata 3-0 (1-0). Zelencz ’38 din penalty, Gideon ’74, Trăşcan ’76

Termo Turnu Severin – FC Timişoara II 2-1 (1-0). Petrovici ’38, Vasilică ’87 / R. Trandu ’82

CFR Simeria – Naţional Sebiş 0-1 (0-0). Cr. Luca ’76

Autocatania Caransebeş – Mama Mia Becicherecu Mic 2-0 (0-0). Moga ’59, Dăbuleanu ’73

CF Bihorul Beiuş şi Unirea Sânnicolau Mare au stat.