Luceafarul Felix, infrangere usturatoare la Bistrita

Luceafarul Felix a pierdut in deplasare la Gloria Bistrita cu scorul de 4-1 (1-1), in penultima etapa din retur.

Luceafarul Felix a inceput partida in forta, deschizand scorul in minutul 3 prin Ianc, care a inscris cu capul dupa o centrare de pe partea stanga.

In minutul 25, Curtuius a restabilit egalitatea dupa o centrare perfecta a lui Predescu. Dupa 4 minute, Luceafarul a ratat sansa de a prelua din nou conducerea, acelasi Sebi Ianc ratand in fata lui Bota. Pana la pauza, scorul a ramas neschimbat.

Repriza a doua a inceput aproape la fel de bine pentru bihoreni, care au fotat atacul prin introducerea lui Konyeha. In minutul 59, Bota a aparat din nou excelent in fata lui Blanaru. Un minut mai tarziu a inceput insa show-ul lui Curtuius care a reusit un hattrick in doar 11 minute. Dupa ratarea lui Blanaru, Curtuius a scapat singur pe contraatac si l-a executat pe  Samoila(’60).

Noul intrat Padurariu a facut o cursa frumoasa pe stanga, finalizand cu un sut parat greu de Samoila pana in picioarele lui Curtuius care a impins mingea in poarta (’66). In minutul 71, Curtuius a reusit un gol fabulos, o bolta de la mijlocul terenului care l-a prins pe portarul bihorean iesit din poarta.

Luceafarul Felix nu a mai contat pana la final, Gloria mai avand o sansa de gol dupa o greseala imensa a lui Samoila.

Gloria Bistrita: Bota – Traşcă, D. Stan, Năstase (cpt), Fl. Pop – Feher, Rogozan – Ţârcă, Predescu, Cafasso – Curtuiuş

Rezerve: Oghinciuc – Peica, I. Costache, Pădurariu, Dobrea, Reano, Fizeşan

Antrenor: Nicolae Manea

Luceafarul Felix: Samoilă – Aniţoiu, D. Mureşan, Letan, G. Bogdan – Ianc, Bundea (cpt), Svarczkopf, Fl. Neaga – Roşu, Blănaru.

Rezerve: Sg. Ghilea – Lupuţ, Ov. Ghilea, Molnar, Gh. Popescu, Konyeha, Codoban

Antrenor: Leo Grozavu